Blahopřejeme kolektivu pod vedením Evy Semotanové a Jiřího Cajthamla k získání prestižní ceny Magnesia Litera!

V úterý 14.dubna 2015 obdržela publikace Akademický atlas českých dějin cenu Magnesia Litera v kategorii nakladatelský počin. Autory vítězné publikace jsou Eva Semotanová, Jiří Cajthaml a kolektiv autorů z Geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK.

Porota ocenila nesmírně náročnou práci s kartografií: mapy doplňuje zasvěcený výklad souvisejících událostí, třeba politických, hospodářských nebo jazykovědných. Součástí rozsáhlého kolektivu autorů bylo také 8 členů ze 3 kateder Geografické sekce PřF UK. Z katedry demografie a geodemografie doc. L. Fialová, z katedry aplikované geoinformatiky a  kartografie dr. L. Kupková a dr. P. Štych a z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje doc. I. Bičík, doc. P. Chromý , doc. L. Jeleček a dr. L. Kopačka. Atlas byl vydán v roce 2014 v nakladatelstvím Academia.

Eva Semotanová a Jiří Cajthaml s kolektivem jsou autory publikace Akademický atlas dějin, kterou porota ocenila především za nesmírně náročnou práci s kartografií.

„Zpočátku jsme vůbec netušili jaký objem práce nás bude čekat. Atlas obsahuje přes 400 autorských map, které bylo třeba zcela nově vytvořit. Kartografické práce nám trvaly zhruba dva roky. Na druhou stranu  atlasové dílo tohoto rozsahu nevychází každý rok. V našich podmínkách vlastně ani jednou za 10 let,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi Jiří Cajthaml.

Ceny Magnesia Litera jsou udělovány  v devíti kategoriích kvalitní literatuře a dobrým knihám bez omezení a bez ohledu na žánry. Posláním těchto cen je podpora a popularizace kvalitních knih, a to původních i překladových.

Více infiormací o knižních cenách Magnesia Litera naleznete ZDE

Akademický atlas českých dějin

Publikace zpřístupňuje na mapách, kartografických modelech, vyobrazeních, grafech a kartogramech hierarchicky uspořádaný soubor vybraných poznatků moderní české historické vědy po roce 1989 vztahujících se k českým a slovenským dějinám, zasazených do evropského, především středoevropského prostoru. Cílem projektu bylo zpracování výsledků historického bádání v mezinárodních souvislostech kartografickou metodou.

Více informací naleznete ZDE

Celou reportáž o udělení cen Magnesia Litera na ČT můžete shlédnout ZDE