Blahopřejeme!

Pavlína Dobruská a Lukáš Slavík, studenti Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK, uspěli v celostátní soutěži pořádané agenturou Czech Tourism.

Agentura CzechTourism odměnila vítěze soutěže o nejlepší studentskou kvalifikační práci zaměřenou na cestovní ruch. Vítězná diplomová práce studentky Kateřiny Setunské se zabývala srovnáním Národního parku Šumava a rakouského Národního parku Kalkalpen z pohledu udržitelného turismu. Mezi bakalářskými pracemi získala první místo Pavlína Dobruská, která navrhla metodiku klasifikace tras pro vozíčkáře v národních parcích. Lukáš Slavík obsadil v kategorii magisterských prací krásné druhé místo. Studenti své kvalifikační práce připravovali v rámci Výzkumného centra GeoVoČ http://web.natur.cuni.cz/ksgrrsek/geovoc/index.php?scn=1.

Vozíčkáři v přírodě

Ilustrační fotografie

Autorka vítězné bakalářské práce, Pavlína Dobruská z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK, zjistila, že v českých národních parcích existuje celkem 31 značených tras pro vozíčkáře (NP Šumava – 8, KRNAP – 10, NP Podyjí – 0, NP České Švýcarsko – 13), ovšem každá z nich je klasifikována jiným způsobem. Autorka proto navrhla jednotnou klasifikaci tras pro postižené, která zohledňuje například povrch trasy či její maximální sklon. „Pro vozíčkáře je velmi nemilé překvapení, když v polovině cesty zjistí, že nemůže dál pokračovat,“ uvedla  autorka. Svou práci konzultovala s jedním z vozíčkářů, který také ověřil návrh klasifikace některých tras přímo v terénu.

České Švýcarsko

NP České Švýcarsko                                                                                                                                           Foto: Petr Jan Juračka

Vítězům agentura CzechTourism zajistí týdenní stáž na některém ze svých zahraničních zastoupení. Všechny vítězné práce budou postupně zveřejněny na webu http://vyzkumy.czechtourism.cz a na Facebooku: www.facebook.com/vyzkumy.czechtourism.

Cílem soutěže je podpora vysokoškolských studentů, hledání podnětných nápadů s potenciálním využitím v cestovním ruchu a podpora udržení kvalitních lidských zdrojů v oboru. „Soutěží chceme umožnit talentovaným studentům představit jejich myšlenky odborné veřejnosti. To jim může otevřít dveře k realizaci zajímavých nápadů,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism.

Výsledková listina soutěže o nejlepší studentskou kvalifikační práci na téma „Inovace v cestovním ruchu“

Kategorie „diplomové práce“

1. místo:
Komparace Národního parku Šumava a Národního parku Kalkalpen z hlediska udržitelného cestovního ruchu.

Kateřina Setunská, Vysoká škola obchodní v Praze.

2. místo:
Seniorský cestovní ruch.

Lukáš Slavík, Univerzita Karlova v Praze.

3. místo:
Alternativní informační zdroje v cestovním ruchu mladých lidí.

Dorota Przywara, Univerzita Palackého v Olomouci.

Kategorie „bakalářské práce“

1. místo:
Cestovní ruch vozíčkářů v národních parcích Česka

Pavlína Dobruská, Univerzita Karlova v Praze.

2. místo:
Možnosti rozvoje agroturistiky v ČR.

Eva Březinová, Mendelova univerzita v Brně.

3. místo:
Komunikační strategie vybraného zařízení realizujícího hipoterapii.

Michaela Vasil´ková, Mendelova univerzita v Brně.

Složení poroty:

• Jaroslav Vaculka, člen Rady Asociace hotelů a restaurací ČR