Výstava Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů

Univerzita Karlova oslaví výročí vzniku Československa výstavou Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů. Připomene sto let soužití univerzity a státu prostřednictvím stovky výjimečných exponátů, z nichž každý bude reprezentovat jeden rok z období 1918 až 2018. Výstava se bude konat od 10. května do 1. září v Křížové chodbě Karolina, vstup je zdarma.

Výstava se zaměří na známé i méně známé příběhy z dějin vědy a vzdělávání, ale i politiky a každodennosti. Návštěvníci se tak dozví, kdo z profesorů napsal první verzi československé ústavy, kteří dva absolventi se setkali na jedné bankovce, jak vznikla výroba náhradních kovových kloubů v Poldi Kladno či jaký suvenýr si přivezl absolvent a externí vyučující katedry žurnalistiky Robert Záruba z olympiády v Naganu.

Jedním z vystavených exponátů je pozoruhodná mapa Evropy zapůjčená z fondu Mapové sbírky. Vznik dokumentu s názvem Le plan antigermanique úzce souvisí s novým uspořádáním Evropy po první světové válce, neboť představuje vizi bariéry slovanských národů, mezi nimi i Čechů a Slováků, vůči německé rozpínavosti. Mapu v plné velikosti si můžete prohlédnout v Digitální mapové sbírce.

Více informací o výstavě naleznete ZDE.

Le plan antigermanique [Měřítko neuvedeno]. [S.l.: s.n.].
Foto: Mapová sbírka PřF UK

Publikováno: Středa 09.05.2018 16:00