E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Výstava Mikuláš Klaudyán: první mapa Čech 1518

Geografická sekce PřF UK, Knihovna geografie a Mapová sbírka zvou na výstavu Mikuláš Klaudyán: první mapa Čech 1518. Využijte poslední možnost vidět výstavu v pracovních dnech: 17.12. - 21. 12. a 27. a 28. 12. 2018
Pozvánka na výstavu

Klaudyánova mapa Čech a její kopie

Výstava představuje první samostatnou podrobnou mapu Českého království, její odvozeniny i rámec doby. Nazývá se podle lékaře a majitele tiskárny v Mladé Boleslavi Mikuláše Klaudyána. Ilustrovaný jednolist, dřevořez s mapou se zachoval v jediném výtisku uloženém ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích. Mapa je jižně orientovaná. Tyto cestovní mapy se používaly s kompasem s malými slunečními hodinami. Pozoruhodné je zejména české, dodnes srozumitelné názvosloví díla. Klaudiánova mapa byla známá a rozšířená především díky Sebastianu Münsterovi, jenž publikoval od roku 1554 její zmenšenou kopii v mnoha vydáních a jazykových mutacích Kosmografie. Původní tiskařský štoček si půjčili do Prahy na tisk české verze Kosmografie, největší dobové knihy, přeložené Zikmundem z Púchova. Byla vytištěna u Jana z Kosořského z Kosoře v roce 1554. Boloňský rytec Bolognino Zalteri vydal v Benátkách reprodukovanou mapu Čech kolem roku 1566 se severní orientací a vyryl ji do mědi. Tato kopie je velmi ojedinělá a pro výstavu se podařilo získat souhlas s jejím zveřejněním z Britské národní knihovny. Po roce 1817 zmenšenou mapu reprodukoval i kartograf a katolický kněz František Jakub Jindřich Kreibich jako přílohu k Bílejovského kronice Historie církevní. Vytvořil i pozoruhodnou rukopisnou kopii. Mezi rarity patří i akvarel z 16. století ze zámku z Rychnova nad Kněžnou a olejomalba ze 17. století uložená ve fondu Národního muzea. Ve 20. století byla vydána jako faksimile nejprve v Geografickém ústavu UK a posléze i mnoha dalšími institucemi. V současnosti probíhá odborný výzkum Klaudyánovy mapy na Geografické sekci UK, a proto budou představeny také moderní kartometrické analýzy.

Informace k výstavě

Výstava je doprovázena videoprezentací a bude doplněna komentovanými prohlídkami (11. července, 22. srpna, 19. září, 17. října vždy od 14 hodin), přednáškami, videoprojekcemi a pořady pro děti v rámci Pražské muzejní noci (9. června) a Týdne geografie (19. až 23. listopadu).

Výstava je putovní. Bližší informace podá autorka výstavy PhDr. Mgr. Eva Novotná na adrese novotn48@natur.cuni.cz, tel. 221 951 355.

Otevřeno: po-pá 9.00-17.00 od 23. 5. do 31. 12. 2018 (kromě svátků)

Vstupné: zdarma

Vernisáž výstavy

Výstava byla zahájena slavnostní vernisáží v úterý 22. května 2018.

Foto: Tomáš Petrus

Foto: Tomáš Petrus

Foto: Tomáš Petrus

Foto: Tomáš Petrus

Foto: Tomáš Petrus

Foto: Tomáš Petrus

Foto: Tomáš Petrus

Foto: Tomáš Petrus

Foto: Tomáš Petrus

Tisková zpráva

Tisková zpráva

Ohlas výstavy v médiích

Zpravodajství ČTK | 22.5.2018
Zájemci se mohou seznámit s nejstarší mapou Česka z roku 1518

Reprodukci první mapy Českého království, která byla vydaná v roce 1518 v Norimberku, si od středy mohou zájemci prohlédnout v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) na Albertově. Takzvaná Klaudyánova mapa, nazvaná podle lékaře a majitele tiskárny v Mladé Boleslavi Mikuláše Klaudyána, se dochovala v jediném výtisku. Proč a pro koho vznikla, se dodnes neví. O výstavě informovala PřF UK v dnešní tiskové zprávě. (...)


týden.cz | 23.5.2018 | Rubrika: Ostatní 
Nejstarší česká mapa z roku 1518 bude k prohlédnutí v Praze

Reprodukci první mapy Českého království, která byla vydaná v roce 1518 v Norimberku, si od středy mohou zájemci prohlédnout v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) na Albertově. Takzvaná Klaudyánova mapa, nazvaná podle lékaře a majitele tiskárny v Mladé Boleslavi Mikuláše Klaudyána, se dochovala v jediném výtisku. Proč a pro koho vznikla, se dodnes neví. O výstavě informovala PřF UK v tiskové zprávě.

Celý článek ZDE.


deník.cz | 22.5.2018
Zájemci se mohou seznámit s nejstarší mapou Česka z roku 1518

Reprodukci první mapy Českého království, která byla vydaná v roce 1518 v Norimberku, si od středy mohou zájemci prohlédnout v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) na Albertově.

Celý článek ZDE.


ahaonline.cz | 24.5.2018
Vystavili unikát starý 500 let: První tištěná mapa Čech - Je obráceně!

Celý list má rozměry 126 krát 64 centimetrů. „Samotná mapa je ve spodní části listu a má rozměry 46 na 55 centimetrů. Je orientovaná jižně a spočítáme na ní 280 sídlištních značek,“ vysvětlila autorka výstavy Eva Novotná. Právě podle značek poznáme, zda byla města husitská s kalichem, katolická se zkříženými klíči, královská s korunkou, či panská označená štítem. Hrady a tvrze poznáme podle věže.

Celý článek ZDE.


parlamentnilisty.cz | 28.2.2018
ČNB: Mince připomene 500. výročí vydání Klaudyánovy mapy​

Česká národní banka vydává letošní první stříbrnou minci. Ta vznikla u příležitosti 500 let od vydání Klaudyánovy mapy, nejstarší mapy části našeho státního území. Pamětní mince v nominální hodnotě 200 korun bude k dostání od 28. února 2018.

Celý článek ZDE.


zeměměřič.cz | 22.5.2018
Mikuláš Klaudyán: první mapa Čech 1518

Výstava představuje první samostatnou podrobnou mapu Českého království, její odvozeniny i rámec doby. Nazývá se podle lékaře a majitele tiskárny v Mladé Boleslavi Mikuláše Klaudyána. Ilustrovaný jednolist, dřevořez s mapou se zachoval v jediném výtisku uloženém v Státním oblastním archivu v Litoměřicích. Mapa je jižně orientovaná. Tyto cestovní mapy se používaly s kompasem s malými slunečními hodinami. Pozoruhodné je zejména české, dodnes srozumitelné názvosloví díla.

Celý článek ZDE.


Biskupství litoměřické | 23.5.2018
Zájemci se mohou seznámit s nejstarší mapou Čech z roku 1518

Podle autorky výstavy a ředitelky mapové sbírky na PřF UK Evy Novotné je mapa významná nejen pro českou, ale i pro evropskou kartografii. Má podobu ilustrovaného jednolistu, který se skládá ze tří částí. "Kolik bylo vytištěno výtisků, nikdo netuší. Fakt, že originálních výtisků nebylo mnoho, dokládá skutečnost, že již od 16. století byly pořizovány rukopisné a nákladné kopie mapy," uvedla Novotná. Dochovaný výtisk pochází z litoměřického biskupství. Kolem roku 1750 ho katolický kněz a historik Gelasius Dobner daroval biskupovi Emanuelovi Arnoštovi z Valdštejna.

Celý článek ZDE.


Úplný přehled mediálních ohlasů naleznete ZDE a ZDE.

Miscellanea k výstavě

Mezi vystavovanými exponáty si mohou návštěvníci prohlédnout i sádrové návrhy pamětní stříbrné mince k 500. výročí vydání Klaudyánovy mapy. Jsou prezentovány tři návrhy, které se v soutěži vypsané Českou národní bankou umístily nejvýše. Spatřit lze také samotnou pamětní minci, realizovanou podle vítězného návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů, která byla v únoru 2018 slavnostně uvedena do oběhu v prostorách Mapové sbírky. Sádrové návrhy laskavě zapůjčila Česká národní banka.

Jednou z vystavovaných reprodukcí mapové části Klaudyánovy mapy je faksimile pořízená u příležitosti vydání edice Monumenta Cartographica Bohemiae. Sken mapy ve vysokém rozlišení si můžete prohlédnout ZDE.

KLAUDYÁN, Mikuláš. Bohemia antiqva [Měřítko neuvedeno].

Tab. I. Praha: Geografický ústav Karlovy university, 1938.

Úvodní poster výstavy

U příležitosti výstavy vydala Mapová sbírka omalovánky s reprodukcemi různých částí Klaudyánovy mapy, ať už mapové části, či četnými doprovodnými ilustracemi. Omalovánky lze zakoupit v Mapové sbírce za 35 Kč.

 

Publikováno: Středa 09.05.2018 11:00

Akce dokumentů