E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníVýstava Mapy obležení

Mapová sbírka PřF UK ve spolupráci s National museum of Fine Arts ve Vallettě připravila výstavu vzácných mapách velkého obležení Malty z roku 1565
Čas 30.06.2016   14:00
31.08.2016   12:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Výstava představuje čtyři verze unikátní renesanční mapy Velkého obležení Malty v roce 1565 od Giovanni Francesca Camocia, známého nakladatele map a knih. Ten také reprodukoval Tiziana, s nímž se přátelil. Mapy rychle a účinně informovaly Evropu nejen o průběhu obležení, ale jako první z dobových médií i o porážce velké přesily 40 000 Turků. Informační panely vysvětlují, jak vznikaly mapy, kdo je vytvořil, kde jsou rozdíly a detailně popisují geografické a bitevní situace. 

Výřez z mapy obležení od F. Camocia

 

Výstava byla připravena na podporu česko-maltské přihlášky do registru světového dědictví UNESCO. Tři verze mapy (první, třetí a čtvrtá) se nacházejí v National museum of Fine Arts na Maltě. Druhá verze, jediná dochovaná na světě, byla nedávno objevena v Mapové sbírce PřF UK. Tak mohl být společně vytvořen celý zpravodajský cyklus. Výstavu doprovázejí digitální prezentace s ukázkami rozdílů 4 verzí, animací celé bitvy a ukázkou tradiční výroby mědirytiny. Expozice, která byla již úspěšně realizována ve Valettě na Maltě, přichází konečně i do Prahy.

Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 30. 6. 2016 od 14 hodin v předsálí Mapové sbírky PřF UK na Albertově 6.

Výstava bude veřejnosti přístupná až do 31. 8. 2016 každý pracovní den 9-17 hod.

 

Tisková zpráva vydaná k zahájení výstavy je dostupná ZDE.

 

Celá mapa je v digitální podobě přístupná na Digitální mapové sbírce ZDE.

Ohlasy výstavy v médiích

Publikováno: Pátek 17.06.2016 13:15

Akce dokumentů