Pozvánka na výstavu Morava nově zakreslená aneb Komenského mapa Moravy, co bylo před ní a po ní

Muzeum Komenského v Přerově připravilo výstavu s názvem Morava nově zakreslená aneb Komenského mapa, co bylo před ní a po ní, kterým připomene jedinečné přerovské výročí spojené s Komenským, 400 let od uzavření Komenského první svatební smlouvy. Výstava současně oslaví další významné výročí - 130 let od založení Musea Komenského v Přerově.

Návštěvníci se mohou těšit na jednu z nejcennějších kolekcí Komenského map Moravy. Vystaveny budou rozličné verze mapy, kterou Komenský vytvořil původně pro své nedochované dílo o moravských dějinách. Na výstavě bude možné například detailně srovnat otisky různých rytin mapy, sledovat styl přejímání mapy v obě vyostřeného konkurenčního boje mezi vydavatelskými domy ve třicátých letech 17. století i způsoby proměny výzdoby map.

Díky spolupráci s geografickým ústavem přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity představí výstava také další tři osobnosti, které vytvořily původní mapu Moravy – Pavla Fabricia, Georga Matthäuse Vischera Tyrolského a Johanna Christopha Müllera. Kromě původních map budou prezentovány také četné deriváty z 16. až 18. století.

Návštěvníci se mohou těšit také na makety jednoduchých měřických přístrojů, stejně jako na originální měděné tiskové desky z 18. století, ze kterých se mapy tiskly. Pro návštěvníky bude připraveno několik interaktivních stanovišť, které jim umožní lépe proniknout do příběhů jednotlivých map. Prezentován bude i krátký dokumentární film o technice tisku map z mědirytin.

Výstava bude zahájena slavnostní vernisáží 10. května 2018 v 17.00 hod v přerovském zámku. Otevřena bude od úterý do pátku od 8 do 17 hodin, v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin.

Více informací o výstavě naleznete ZDE.

Komenského mapu Moravy vlastní v několika různých verzích také Mapová sbírka. Skeny map si můžete prohlédnout ZDE.

Publikováno: Středa 09.05.2018 10:00