E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníPozvánka na komentovanou prohlídku výstavy Jan Felkl a syn

Čas 13.09.2017
od 14:00 do 15:30
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

 

Dovolujeme si Vás pozvat na komentovanou prohlídku výstavy Jan Felkl a syn, továrna glóby. Provázet bude  ředitelka sbírky PhDr. et Mgr. Eva Novotná a dozvíte se zajímavosti o výstavě, která představuje rodinnou firmu J. Felkl a syn, která působila v Roztokách u Prahy téměř 100 let (1854-1952). Tato největší rakousko-uherská manufaktura vyráběla bezkonkurenčně nejlepší glóby a to v 8 velikostech, 10 provedeních a 17 světových jazycích. Tiskli také první glóby v národních jazycích, nejen české, ale i maďarské a polské. Byli držiteli dvou patentů na zvláštní rozkladné glóby. Nabízeli ale i zvláštní přístroje, jako byla teluria, sololunária, planetária a armilární sféry. Exportovali do Evropy i do zámoří. Jejich zeměkoule byly oceňovány na mnoha světových (Paříž, Vídeň) i národních výstavách (Praha, Lvov, Melbourne). Získaly také kredit předepsaných učebních pomůcek c.k. ministerstva pro vyučování. Kromě firmy a rodiny expozice představuje továrnu a pracovní podmínky, dílovedoucího a dělníky, domácí i zahraniční autory firmy, ale především glóby v různých jazykových mutacích, teluria, tiskové kameny, původní instruktážní brožurky i originální dobovou inzerci.

 

Obraz Zeměkoule. Měřítko 1:58 183 000. V Roztokách n. Vlt.: J. Felkl a syn, [mezi 1900 a 1914]. Průměr 21,9 cm. Foto: Petr Jan Juračka

 

Firma Jan Felkl a syn si jistě zaslouží naši pozornost, neboť dodnes ve světě reprezentuje poctivou českou řemeslnou výrobu kombinovanou s vysokou odbornou úrovní učebních pomůcek.

 

Prosíme zájmece, aby se registrovali předem u kurátorky sbírky Ing. Markéty Hyndrákové na emailu hyndrakm@natur.cuni.cz. Vstup na komentované prohlídky činí 50 Kč za osobu.

Publikováno: Úterý 29.08.2017 00:00

Akce dokumentů