Digitální knihovna NK zůstane přístupná do června 2021

Prodloužení bezplatného přístupu do fondů digitálních knihoven provozovaných Národní knihovnou ČR, Moravskou zemskou knihovnou, Univerzitou Karlovou v Praze, Moravskou zemskou knihovnou v Brně, Knihovnou Akademie věd ČR, Národní technickou knihovnou a Městskou knihovnou v Praze.

Koronavirová pandemie již v minulém roce výrazným způsobem omezila služby knihoven spjaté s fyzickým přístupem uživatelů k jejich fondů. Knihovny byly zcela uzavřeny nebo nabízely výpůjční služby a provoz studoven s řadou omezení. Tato skutečnost obrátila pozornost knihoven i jejich uživatelů k rozvoji a využívání digitálních služeb. Díky vyjednávání Národní knihovny ČR s kolektivními správci autorských práv Dilia a OOA-S a se SČKN se tak hned v březnu podařilo uzavřít mimořádné krátkodobé kolektivní licenční smlouvy, které umožnily úplné otevření digitálních knihoven zahrnující autorsky chráněná díla (přístup byl umožněn od března do května 2020 a následně byla uzavřena další licenční smlouva od listopadu 2020 do února 2021). Licenční smlouvy byly v tomto období poskytnuty bezplatně a vztahovaly se na všechna díla chráněná autorským zákonem včetně nejnovější literatury. Přístup k digitálnímu obsahu měli a znovu budou mít především vysokoškolští studenti a pedagogové či vědečtí pracovníci. V současné době je do systému zaregistrováno 103 institucí, zejména vysokých škol a vědeckých ústavů.

Publikováno: Sobota 27.02.2021 07:55