Václav Švambera, profesor Univerzity Karlovy

Vernisáž: 8. 12. 2015 ve 14.00 hod.

Termín výstavy: 9. 12. 2015 do 28. 2. 2016

Místo: PřF UK v Praze, Albertov 6, Praha 2, 2. patro, Po-Pá 9-17.00

Geografická sekce Přírodovědecké fakulty UK v Praze připravila výstavu k 150. výročí narození významného českého geografa a hydrologa Václava Švambery. Ten byl nejen autorem nejrozsáhlejší monografie o řece Kongu, průzkumníkem šumavských jezer, ale především zakladatelem, organizátorem a budovatelem Geografického ústavu v Praze na Albertově, ověnčený mnoha mezinárodními vyznamenáními a osobními výrazy úcty prezidenta Edvarda Beneše.

V Mapové sbírce PřF UK byla při zpracování fondů v roce 2014 nalezena složka s pozůstalostí profesora Švambery s mnoha archiváliemi, které tak budou vůbec poprvé představeny veřejnosti. Dalšími raritními archiváliemi přispěli: Úřad městyse Peruc, Archiv UK, Knihovna geografie PřF UK, Hrdličkovo muzeum PřF UK, Archiv Českého rozhlasu, Archiv Vojenského zeměpisného ústavu a pan Miroslav Aulický.

Výstava potrvá od 9. 12. 2015 do 28. 2. 2016 na adrese Albertov 6, Praha 2, v 2. patře v předsálí Knihovny geografie. Dále bude pokračovat v rodišti pana profesora v Peruci. Jako putovní si ji pak mohou zapůjčit další vzdělávací a neziskové instituce v Knihovně geografie PřF UK na adrese blanka.simanova@natur.cuni.cz

Doprovodné programy k výstavě:

11. ledna 2015 (9.00-18.00) Čteme prof. Švamberu: studenti, učitelé a návštěvníci akce budou celý den číst z děl prof. V. Švambery. Akce proběhne v Knihovně geografie od 9.00 do 18.00 hod. Evidence zájemců na adrese: nevorall@natur.cuni.cz

10. února 2015 (14.00) Komentovaná prohlídka výstavy s autorkou Evou Novotnou, 2. patro, předsálí Knihovny geografie. Evidence zájemců na adrese: nevorall@natur.cuni.cz

K výstavě byl vydán katalog Václav Švambera, profesor Univerzita Karlovy. Autorkou je PhDr. Mgr. Eva Novotná, předmluvu napsal geograf a hydrolog prof. RNDr. Bohumír Janský CSc.

Bližší informace podá autorka výstavy Eva Novotná, novotn48@natur.cuni.cz, T.: 603 342 477

Seznam posterů k výstavě

VÁCLAV ŠVAMBERA, PROFESOR UNIVERZITY KARLOVY