Deset let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu

Výstava "Deset let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu" , zahájená 19.12.2013  prezentuje výsledky výzkumů, kterých bylo dosaženo během dvou projektů české rozvojové spolupráce v Kyrgyzstánu od roku 2004 do roku 2010 a návazného mezinárodního projektu NATO, zaměřených na výzkum průvalových jezer v souvislosti s dopadem změny klimatu ve velehorách. Autoři nejprve prezentují výsledky rizikové analýzy horských jezer, z nichž 12 zařadili do stupně nejvyššího rizika s bezprostřední možností průvalu. Z této skupiny se věnují především Jezeru Petrova v jižním Tian Shanu, které prodělává neobyčejně dynamický vývoj v souvislosti s rychlým ústupem stejnojmenného ledovce. Detailně analyzují vývoj ledovce, hloubkové poměry jezerní pánve a růst plochy jezera. Podrobně se věnují rovněž stabilitě morénové hráze jezera, která je z velké části tvořena pohřbeným ledem. Na výstavě je rovněž prezentován možný katastrofický vliv potenciálního průvalu tohoto  jezera na úložiště toxických odpadů z provozovaného dolu na zlato kanadské privátní firmy Kumtor.

Šestiletý výzkum průvalových jezer v Kyrgyzstánu se týká velmi aktuálního problému dopadu klimatické změny ve světových velehorách. S oteplováním klimatu roste dynamika rizikových přírodních procesů. Výzkum je pojat široce interdisciplinárně,  přičemž se kombinují metody a přístupy geomorfologie, hydrologie, limnologie, klimatologie, inženýrské geologie a geofyziky. Konsolidovaný výzkumný tým (tvořený pracovníky Přírodovědecké fakulty UK v Praze, firem Geomin Jihlava a Gimpuls Praha) byl hlavním organizátorem již tří mezinárodních vědeckých konferencí "Mitigation of Natural Hazards in Mountain Areas", které se postupně konaly v září 2009  v kyrgyzském hlavním městě Biškek, v září  2011 v tádžickém hlavním městě Dušanbe a opět v září 2013 na kyrgyzském jezeře Issyk-Kul. Konference byly hojně navštíveny špičkovými vědci z více než 20 zemí,  přispěly k rozšíření badatelských poznaků českého týmu ve světě a posílily mezinárodní renomé českých vědců.

Výstava je k vidění do konce ledna v předsálí Knihovny geografie ve 2. patře Přírodovědecké fakulty UK na Albertově.

SEZNAM POSTERŮ

Výstava DESET LET VÝZKUMU NEBEZPEČNÝCH JEZER V KYRGYZSTÁNU

1. Úvodní poster s názvem, datem konání. Jsou zde uvedeni také autoři: Prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc., RNDr. Miroslav Šobr, Ph.D.; RNDr. Zbyněk Engel,Ph.d.; RNDr. Michal Černý, grafik Mgr. Luboš Mrkva.
  2. Projekty rozvojové spolupráce ČR
  3. Kyrgyzstán