Brutar bádání: posouváme vědu blíž

Přírodovědecká fakulta UK v Praze a společnost SCIENTICA AGENCY, s.r.o. pořádají od 12. 10. do 3. 12. 2015 výstavu „BRUTAR BÁDÁNÍ: POSOUVÁME VĚDU BLÍŽ“

Výstava shrnuje výsledky desetileté spolupráce společnosti SCIENTICA a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (PřF UK v Praze) v oblasti interaktivního vzdělávání. Představuje projekty, do kterých byla PřF UK v Praze zapojena, od natáčení vzdělávacích filmů, tvorby tematických expozic až po akreditovanou výuku pedagogů. Od roku 2014 tvůrčí tým navíc realizuje oficiální vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury pro Českou republiku (ESERO ČR).

Přírodovědecká fakulta se nevěnuje jenom vědecké činnosti a výuce svých studentů, je zapojena také do řady vzdělávacích aktivit pro učitele, žáky různých stupňů škol i pro širokou veřejnost.
Zde si však nevystačíme s mnohdy strohými výsledky vědeckého výzkumu a odbornou interpretací; abychom dokázali myšlenky grafů, tabulek či map předat dále, je dobré při výuce využívat spektrum interaktivních metod a audiovizuálních prvků, programy na bázi badatelské výuky začínaje a náročnými 3D animacemi virtuální reality konče. To je okamžik, kdy fakulta vstupuje do spolupráce s dalšími subjekty, které mohou tvořené výstupy obohatit jiným rozměrem a možnostmi.
Výstava, která probíhá na v budově děkanátu PřF UK v Praze, Albertov 6, Praha 2 (předsálí Geografické knihovny) od 12. října do 3. prosince 2015 pojednává o výsledcích desetileté spolupráce PřF UK se společností SCIENTICA.
Je zde možno shlédnout (anebo alespoň nahlédnout) možnosti využívání digitálních technologií ve výuce (tablety, mobilní telefony, elektronické sondy), co obnáší tvorba interaktivních expozic či vzdělávacích filmů, jak lze učit v historickém prostředí barokního zámku a jak se s dětmi a učiteli dívat do hlubin vesmíru. Výstava též prezentuje výuku moderních geografických a geoinformačních oborů, jako je např. GIS nebo dálkový průzkum Země.

Výstavu doprovází ukázka vytvořených výukových materiálů a TV projekce vzdělávacích videí.

Autory výstavy jsou RNDr. Přemysl Štych, Ph.D. (obsah za PřF UK v Praze), RNDr. Petr Mareš, Ph.D. (obsah za SCIENTICA) a MgA. Ondřej Mašek (výtvarná koncepce). Se sazbou pomáhal Ing. David Urban, s organizací Mgr. Lukáš Holman a ilustrace kreslila MgA. Kristýna Mlynaříková.

Výstava trvá od 12. 10. 2015 do 3. 12. 2015, po-pá 9,00-18,00 hod.
Vernisáž výstavy proběhne 15. 10. 2015 od 17,00 v předsálí Mapové sbírky, Děkanát PřF UK v Praze (Albertov 6)

Kontakty na autorský a organizační tým:
RNDr. Přemysl Štych, Ph.D., stych@natur.cuni.cz, T.: 775 144 343
RNDr. Petr Mareš, Ph.D., mares@scientica.cz, T.: 737 731 757
MgA. Ondřej Mašek, masek@scientica.cz, T.: 604 342 098

Seznam posterů k výstavě  Brutar bádání

1. BRUTAR BÁDÁNÍ: posouváme vědu blíž…
  2. ESA. ESERO ČR. Poznáváme vesmír(em)
  3. ESERO. Síť kanceláří ESA
  4. Evropská vesmírná agentura
  5. Tabletárium … tabletujeme, mobilujeme
  6. Tabletárium… chemické cvičení