E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuality

Wiley Digital Archives - The Royal Geographical Society Collection
Pro celou UK je nově dostupný zkušební přístup Wiley Digital Archives - The Royal Geographical Society Collection. Jedná se o databázi digitalizovaných objektů z oblasti geografie. Přistupovat ke zdroji můžete z Portálu elektronických zdrojů, kde je dostupný do 31. 12. 2021.
Wiley_logo.PNG
Misa_prezentace AKM 2021.PNG
AKM_2021_Misa.PNG
Prezentace Knihovny geografie na konferenci Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2021
Již 22. ročník konference, kterou uspořádaly Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Národní knihovna ČR a Česká informační společnost, proběhl 30. listopadu až 1. prosince 2021 v online formátu. Knihovnu geografie zastoupila Michaela Alijonov Hametová s příspěvkem Citování (nejen digitálních) kartografických dokumentů.
Změna výpůjční doby knihovny
Z provozních důvodů se mění výpujční doba
Knihovna geografie o vánočních prázdninách
V období od 20.12.2021 do 2.1.2022 bude knihovna zcela uzavřena.
vanocni motiv.PNG
PF-2022.jpg
pf 2022
Požehnané Vánoce a šťastný nový rok 2022 vám přeje tým Knihovny geografie :-)
pf 2022 detail.PNG
Otevírací doba knihovny ve zkouškovém období
V letním zkouškovém období (23.5. – 30.6.2022) se otevírací doba mění jen nepatrně, ve čtvrtek je otevřeno pouze do 12:00, jinak vše zůstává stejné.
Ceske Slezsko_upr2.png
Ceske Slezsko_monografie.PNG
Ceske Slezsko_upr.png
Velký historický atlas českého Slezska
V závěru minulého roku vyšlo velice zajímavé atlasové dílo, jehož cílem je komplexní zmapování historických procesů, které ovlivňovaly obyvatelstvo i krajinu především po roce 1848 do současnosti, na území českého Slezska a územně souvisejícího „moravského klínu“. Jedná se o syntetizující multidisciplinární projekt, který propojuje historii, demografii, sociologii, ekonomii, urbanismus a přírodní vědy.
znak Slezska.PNG
Tomas Grim_parte.jpeg
Tomas Grim_foto.png
Grim_CSR a CR na mapovych pohlednicich_obalka.PNG
Grim_Stare plany a veduty Prahy do roku 1850_obalka.PNG
Grim_Slezsky kartograf jan Pribyla_obalka.PNG
Grim_3xobalka.PNG
Zemřel RNDr. Tomáš Grim, Ph.D. (1949-2022)
Smutná zpráva obletěla nejen českou kartografickou komunitu – minulý pátek (21.1.2022) nás opustil ve věku nedožitých 73 let významný historický kartograf a geograf, RNDr. Tomáš Grim, Ph.D.
Tomas Grim_foto2.png
Poklady Mapové sbírky opět vystaveny
Výstava Poklady Mapové sbírky, kterou v roce 2014 uspořádala Mapová sbírka ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, sklidila velký úspěch. Poté, co jako putovní výstava byla k vidění na různých místech v Česku, je možné si ji opět prohlédnout na Albertově od 24. ledna do 10. května 2022 v předsálí Mapové sbírky. Přijďte se podívat!
Poklady mapovky_vystrizek.PNG
KDO_logo.PNG
16_KDO_2022_napis.PNG
16-KDO_2022_KULTURA.jpg
16. kartografický den Olomouc - 25.2.2022
Každoroční akce České kartografické společnosti se bude konat v Olomouci 25. února 2022, tentokrát na téma "Kartografie a kultura". Všichni se zájmem o mapy a kulturu jsou vítáni.
KDO_logo.PNG
Poklady Mapove sbirky_2022_small.jpg
Ivan kupčík.png
RNDr. Ivan Kupčík odešel...
Po nedávném odchodu dr. Tomáše Grima nás zastihla další smutná zpráva - ve věku nedožitých 79 let zemřel RNDr. Ivan Kupčík, historický kartograf se zaměřením na dějiny kartografie českých zemí a středoevropské oblasti, mj. též bývalý kurátor Mapové sbírky. Čest jeho památce!
Alte Landkarten.PNG
Parte RNDr. Ivan Kupčík.pdf
Změna otevírací doby knihovny
Z provozních důvodů bohužel musíme uzavřít Knihovnu geografie v pondělí 21.03.2022 a ve středu 23.03.2022 od 16,00-do 18,00. Děkujeme za pochopení.
Hampl_kolaz_ram.png
Smutná zpráva - prof. Martin Hampl zemřel
V pondělí 21. března 2022 zemřel ve věku 81 let prof. Martin Hampl, nestor české geografie a zakladatel albertovské školy, náš vzácný kolega a Učitel celých generací geografů. Čest jeho památce!
Hampl Martin.PNG
Změna otevírací doby knihovny
Z provozních důvodů bude Knihovna geografie otevřena ve středu 18.5.2022 pouze do 16,00, ve čtvrtek 19.5.2022 pak bude přes poledne (12-13 h) uzavřena. Děkujeme za pochopení.
Změna otevírací doby knihovny
Z provozních důvodů bude Knihovna geografie otevřena v úterý 12.4.2022 pouze do 16,00. Děkujeme za pochopení.
Knihovna geografie o Velikonocích
Vážení uživatelé, oznamujeme, že na Velký pátek (15.4.2022) a Velikonoční pondělí (18.4.2022) bude knihovna geografie uzavřena.
velikonoce_symboly.PNG
GIS a mohla bych ho videt.PNG
Program ArcGIS na počítačích v knihovně!
Potřebujete zpracovávat své kartografické výstupy do cvičení z GIS, kartografie nebo závěrečných prací? Přijďte k nám do Knihovny geografie! Na šesti počítačích ve studovně byl nainstalován software ArcGIS (ve verzích Desktop i Pro). Níže naleznete odkazy na výuková videa a skripta, která Vám mohou pomoci s vašimi projekty.
ArcGIS.PNG
atlas prazskych ostrovu_kolaz.png
atlas prazskych ostrovu_tabulka.png
Atlas málo známých pražských ostrovů
V červnu se pravidelně koná v Praze na vltavských ostrovech v centru metropole multižánrový festival United Islands. Víte však, že se na území hlavního města nachází celkem 188 ostrovů? Ty nejzajímavější z nich vám představuje Anna Krusová ve svém Atlase málo známých pražských ostrovů.
ostrov v Braniku.PNG
ziva mapa_stezky.PNG
ziva mapa_mapa.PNG
ziva mapa_logo.PNG
ziva mapa_big.PNG
Živá mapa: topografie dějin přírodních věd v českých zemích
Projekt Živá mapa, realizovaný na Přírodovědecké fakultě UK, rozvíjí myšlenku topografie dějin, tedy ukotvení prostorové dimenze do historie českých přírodních věd. V rámci tohoto projektu vznikla rozsáhlá, veřejně přístupná databáze a mapa obsahující záznamy o místech paměti české vědy. Záměrem bylo zachytit pamětní místa spojená s vědou na území Česka, která jsou připomínána a fixována ve veřejném prostoru jako pamětní desky, památníky, naučné stezky, expozice v muzeích, umělecká díla, budovy institucí apod.
ziva mapa_logo.PNG
obr vystava dedictvi.jpg
pozvanka_vystava_NAKI(1).jpg
obr vystava dedictvi_2.PNG
Výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II
Od 17. 5. do 31. 8. 2022 se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II. Výstava představuje výstupy projektu z programu NAKI II MK ČR zaměřeného na dokumentaci a rekonstrukci 40 přetvořených území nebo zaniklých krajin České republiky. Zpracování pramenů probíhalo na základě geoinformatických, historických a geografických metod. Diváci se seznámí s analýzami území, které budou prezentovány nejen s kartografickými a obrazovými materiály, ale i s 3D modely.
logo_naki_mk_cr.PNG
Zanikle krajiny_logo.PNG
prameny krkonos.PNG
Prameny Krkonos_napis.PNG
Virtuální výstava Opevněná krajina – lidé ve východních Krkonoších 1938
V rámci projektu Prameny Krkonoš, který si klade za cíl zpřístupnit informační zdroje o historii a kulturní paměti Krkonoš z období Československa (1918 – 1992), vás jeho zpracovatelé zvou k návštěvě on-line výstavy věnované lidem ve východních Krkonoších v roce 1938.
Opevnena krajina.PNG
Otevírací doba v červenci a srpnu
Během prázdnin bude mít knihovna otevřeno každý den pouze od 9 do 11 hodin. Zkrácená otevírací doba souvisí s revizemi, které je knihovna povinna provádět podle knihovního zákona. Děkujeme za pochopení a přejeme příjemné léto!
svet knihy_statistika.png
svet knihy_kolaz.png
svet knihy_praha.png
svet knihy_nacio a krajani.png
svet knihy_mesta.png
svet knihy_hranice a csr.png
svet knihy_fg.png
svet knihy_domorodci.png
svet knihy_cestopisy.png
svet knihy_cesko.png
svet knihy_atlasy.png
svet knihy_statistiky.png
Svět knihy '22 a nové přírůstky do knihovny
Představujeme Vám výběr knih, nakoupených na veletrhu Svět knihy 2022. Postupně je zpracováváme tak, abyste si je mohli co nejdříve půjčit. Zastavte se u nás! :-)
vystavazchalup.jpg
skleneny globus_Senov.PNG
Tip na výlet - Skleněné glóby v Kamenickém Šenově
Do 30. listopadu 2022 se ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově (okr. Česká Lípa) koná výstava „Ze šenovských chalup do světových paláců“, která mj. obsahuje vzácný příklad prvního průmyslově vyráběného glóbu s vnitřním osvětlením.
Prazska predmesti_Albertov.PNG
Výstava Pražská předměstí: Dynamika sociálního prostředí rostoucí metropole se přesouvá na své cestě na Albertov!
Zveme vás na již třetí zastávku výstavy, která je jedním z výstupů stejnojmenného tříletého projektu podpořeného v rámci programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II) Ministerstva kultury ČR. Výstava se věnuje proměnám sociálního prostředí okrajových částí dynamicky rostoucí metropole od období industrializace do současnosti. Výstavu můžete navštívit od 5. 9. do 5. 12. 2022.
Prazska predmesti_logo.PNG
Otevírací doba knihovny v září
V září má knihovna geografie otevřeno jako ve zkouškovém období (Po až St 9-18, Čt 9-12 a Pá 9-15 h).
hodiny.PNG
image007.jpg
Vernisáž výstavy 300 let Müllerovy mapy Čech (13. 9. 2022 v 18:00 NTM)
300 let Mullerovy mapy Cech_2022.jpg
V pátek 16.9.2022 je knihovna uzavřena
Upozorňujeme, že v pátek 16. září 2022 bude knihovna geografie z provozních důvodů (oprava vodovodu v budově Albertov 6) uzavřena!
Atlas MSK.PNG
Mapa roku 2021_nominovani.png
Mapa roku 2021_vitezove.png
Výstava Mapa roku 2021
V interaktivním muzeu Pevnost poznání v Olomouci probíhá od 1. do 30. září 2022 výstava Mapa roku 2021.
CKS_logo.PNG
Mapa roku 2021_vystava.png

Akce dokumentů