E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuality

Pozvánka na Kartografický den Olomouc
S ohledem na trvající protipandemická opatření proběhne Kartografický den online. Tradiční setkání kartografů, tematiků (odborníků na řešená témata) a ostatních zájemců o novinky v oblasti kartografické tvorby a praxe se uskuteční stejně jako v minulých letech poslední únorový pátek, tedy 26. února 2021.
Kartograficky_den_Olomouc_logo.PNG
Další omezení služeb knihovny geografie
Vzhledem k zhoršující se epidemiologické situaci nařídil proděkan Geografické sekce zaměstnancům práci z domova a zcela omezit jakékoliv kontakty na pracovišti, tedy včetně Knihovny geografie. Z toho důvodu budou předem domluvené výpůjčky a vracení knih realizovány POUZE VE STŘEDU od 9 do 11 hod. Platí nadále, že výpůjčky probíhají bezkontaktně před vchodem do knihovny (u biblioboxu).
B30_zakaz vstupu.jpg
Výpůjčky prodlouženy do 30.4.2021
S ohledem na přetrvávající pandemickou situaci prodlužujeme našim čtenářům výpůjčky až do 30.4.2021.
Covid otazník.PNG
Knihovna geografie je od 10.3.2021 do odvolání uzavřena
Vzhledem k přijatým opatřením Krizového štábu (KŠ) PřF UK ze dne 9. 3. 2021 v souvislosti s pandemickou situací je Knihovna geografie do odvolání uzavřena.
cedule_Zavřeno.PNG
Od čtvrtka 1.4.2021 je opět možná výpůjčka knih!
Od příštího týdne je opět zahájen omezený provoz výpůjčních služeb Knihovny geografie. Výpůjčky bude možné si vyzvednout každý čtvrtek od 9 do 11 hodin po předchozí rezervaci pomocí on-line formuláře (odkaz níže) a potvrzení e-mailem ze strany knihovny.
Jak predchazet plagiatorstvi_akademici.PNG
Jak se vyhnout plagiatorstvi_studenti.PNG
Jak se vyhnout plagiatorstvi_studenti.PNG
Jak na plagiátorství: příručky pro studenty a akademické pracovníky
V roce 2020 se devět českých a moravských univerzit spojilo v projektu Posílení prevence plagiátorství ve studentských pracích, jehož cílem je zahájení intenzivní debaty a praktické spolupráce v oblasti podpory akademické etiky a prevence podvodných praktik v akademickém psaní. Výsledkem jsou dvě volně přístupné příručky (pro studenty a akademické pracovníky), které za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR vydalo nakladatelství Karolinum (odkaz níže).
Jak se vyhnout plagiatorstvi_studenti.PNG
Jak na plagiatorstvi_pro FB.PNG
Knihovna geografie je od 19.4.2021 otevřena v omezeném režimu
Na základě rozhodnutí krizového štábu fakulty je knihovna geografie od pondělí 19.4.2021 opět přístupná pro osobní výpůjčky, ale stále funguje v omezeném režimu. Knihy si můžete přijít vypůjčit či vrátit v Po, St, Pá dopoledne (9-12h). Studovny a PC stanice jsou pořád uzavřené. Stávající výpůjčky knih jsou prodlouženy do 30. dubna.
Bezplatný přístup k normám ČSN
V rámci zprostředkování informací z vnějších informačních zdrojů, zejména ze státní správy, upozorňujeme všechny zájemce, že Česká agentura pro standardizaci (ČAS) zveřejnila bezplatně na svém webu více než 200 technických norem, kterými jsou jejich uživatelé povinni se řídit.
CSN obrazek.PNG
Otevírací doba knihovny geografie se od pondělí 3.5.2021 rozšiřuje!
Od pondělí 3. května k nám můžete zavítat od pondělí do pátku v čase 9 až 13 hodin. Studovny ale stále zůstávají uzavřené. Těšíme se na Vás!
geog_ustav_1920_40_pozvanka_do 31DEC2021.jpg
Knihovna chemie_vazba DP.png
Knihovna chemie nabízí novou službu!
Knihovna chemie nabízí zájemcům, především z řad studentů, novou službu - vazbu kvalifikačních prací.
Amazonka_vystava_foto.jpg
Výstava "Amazonka" v Karolinu je otevřena pro veřejnost
Srdečně zveme všechny zájemce na výstavu "Amazonka", která je pro veřejnost přístupná od 6. 5. do 21. 6. 2021 v pražském Karolinu, a to každý den od 10:00 do 18:00. Výstava vznikla u příležitosti 20. výročí českých expedic k Amazonce a životního jubilea jejího autora a kurátora, profesora Bohumíra Janského, geografa a hydrologa působícího na PřF UK.
Amazonka_nahled.PNG
Upozornění - kontrolujte si stav vašich výpůjček
Vážení studenti, kontrolujte si prosím průběžně stav vašich výpůjček a upomínek. Výpůjčky vám byly kvůli pandemii koronaviru centrálně prodlužovány až do 30.4.2021. Od 3. května 2021 je opět v platnosti normální režim výpůjček a upomínek. Knihovníci nejsou oprávněni Vám poskytnout žádné výjimky z výpůjčního řádu. Děkujeme za pochopení. Zaměstnanci Knihovny geografie PřF UK
Prodloužení mimořádného stavu na Univerzitě Karlově
znacka_vykricnik.jpg
Aretin_obalka_predni.jpg
Nová kniha - Aretinova mapa Českého království
V novém pokračování edice Monumenta Cartographica Bohemiae aktuálně vychází kolektivní monografie, věnovaná životu a dílu Pavla Aretina z Ehrenfeldu, jehož mapa Českého království poprvé vyšla v roce 1619.
Aretin_obalka_predni_small.jpg
Letní uzavření knihovny
Od 19. 7. do 31.8. 2021 je Knihovna geografie PřF UK uzavřena pro veřejnost a neposkytuje žádné služby. Probíhají zde rekonstrukce podlah a světel v hlavních sálech. V srpnu přechází celá Univerzita Karlova na nový knihovní systém Alma od izraelské firmy Ex Libris. Systém nebude dostupný do počátku září. Své výpůjčky si tedy zajistěte včas! Vracení knih bude možné do biblioboxu na chodbě.
Uzavření knihovního systému (12. – 31.8.2021)
V rámci přechodu na nový knihovní software Alma a migraci dat bude knihovní systém Aleph mezi 12. až 31. srpnem 2021 zcela uzamčen. V této době v něm nebude možné vůbec pracovat, včetně výpůjčního protokolu. Rovněž nebude funkční jak elektronický katalog knihoven, tak i databáze GEOBIBLINE (ta bude nepřístupná až do konce září). Všechny knihovny UK budou po toto období zcela uzavřeny a nebudou tak moci potvrzovat výstupní listy zaměstnancům.
chodec-pan-na-prechodu.jpg
Pozvánka na výstavu Jak se měří svět
Knihovna geografie Vás zve na výstavu Jak se měří svět, která se koná v Národním technickém muzeu od 30. června 2021 do 27. února 2022.
NTM logo.PNG
Havajske ostrovy_mapa z MS.jpg
Mapping Pacific_nahled.PNG
Mapping Pacific.PNG
Mapping the Pacific - pozvánka na online konferenci
Ve dnech 25. - 26. srpna 2021 se v australském Sydney uskuteční konference, věnovaná dějinám mapování Tichého oceánu. Bude se zabývat jak kartografickým povědomím původních obyvatel Tichomoří, tak i průzkumy a mapováním, které prováděli Evropané při svých plavbách v Pacifiku od raného novověku do 19. století.
Novinky z Ústřední knihovny UK - od září s novou knihovní platformou Alma!
DŮLEŽITÉ! Abychom pro Vás novou platformu mohli spustit od září 2021, je potřeba dočasně uzavřít provoz všech knihoven UK. Celouniverzitní uzavírka bude probíhat od 12. do 31. srpna 2021 včetně. Během této doby budou do nové platformy přenášena data ze stávajících systémů, bude finalizována konfigurace a také budou probíhat školení knihovníků UK.
ukuk kolecka.PNG
20210624_UKUK_Alma_letakA4_navrh-v-1.pdf
Příručka: Citování kartografických dokumentů, 2021
Rozšířený překlad publikace Cartographic citations (Chicago, 2010) připravili zaměstnanci Knihovny geografie PřF UK. Původní verze byla aktualizována a doplněna příklady citování v ISO 690, včetně zapracovaných změn 4. vydání (2021).
Cartographic Citations_vyrez.PNG
Knihovna geografie je od 1.9.2021 opět otevřena!
Knihovny Univerzity Karlovy, včetně Knihovny geografie, dnes zahájily provoz v nové knihovní platformě Alma. Její součástí je také nová podoba centrálního vyhledávače UKAŽ (ukaz.cuni.cz), který nahrazuje a sjednocuje funkce původního knihovního katalogu (CKIS), linkserveru SFX a služby Ebsco Discovery Service.
Ukaz_logo.JPG
Omezení výpůjční doby
Zkrácení výpůjční doby.
muller-praha.jpg
Virtuální seminář Kartografická výročí 2020/2021 – 300 let Müllerovy mapy Čech
V roce 2020 připravovali historičtí kartografové odborný seminář k připomenutí výročí 300 let od vzniku velké mapy Čech J. K. Müllera. S ohledem na pandemickou situaci byl však seminář přeložen na letošní rok a uskutečňuje se virtuálně (odkazy níže).
obrazova_vyzdoba_4b.png
Pondělí, 20. 9. omezení výpůjční doby
Cirkevni_mapy_obrazek_webu.PNG
Portál Církevní mapy – historické mapy českých zemí
Všem zájemcům o historickou kartografii doporučujeme webový portál Církevní mapy, který si klade za cíl představit výsledky zpracování dat raně novověké církevní správy v českých zemích formou interaktivní webové mapy. Zájemci o církevní dějiny mají možnost v aplikaci porovnávat různé mapové podklady a procházet podrobné textové údaje o farní síti.
Cirkevni_mapy_obrazek_webu.PNG
Cirkevni_mapy_logo.PNG
Cirkevni_mapy_logo2.PNG
Omezení výpůjční doby 21.-22.10.2021
Z důvodu nemoci jsme nuceni uzavřít knihovnu ve čtvrtek 21. října již v 15,00 a v pátek 22. října ve 13,00. Děkujeme za pochopení.
Upozornění na státní svátek
Milé čtenářky a čtenáři, upozorňujeme, že ve čtvrtek 28. 10. je státní svátek (Den vzniku Československa), knihovna má tedy zavřeno. V pátek 29.10. bude knihovna otevřena pouze od 9 do 13 hodin.
kartovyroci_2021.jpg
KARTOVÝROČÍ 2021 - pozvánka
Česká kartografická společnost zve všechny zájemce na podzimní setkání kartografů tentokrát nad tématem českých školních atlasů. Akce se koná 11.11.2021 (13:30 - 17:00) v Pedagogické knihovně J. A. Komenského v Praze.
Konfliktni regiony sveta_Evropa.jpg
Nová kniha - Konfliktní regiony světa - Evropa
Nová série Konfliktní regiony světa se věnuje vybraným konfliktům a dalších politickým problémům v různých částech světa, díl věnovaný Evropě se pak zaměřuje na tři regiony se specifickými politickými problémy, které však spojují projevy nacionalismu a geopolitiky. Text je určen jak studentům a učitelům středních škol, tak všem zájemcům o politickou geografii a obecně současné politické dění. Autorem této nové knižní série od Nakladatelství České geografické společnosti je RNDr. Libor Jelen, Ph.D. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.
Konfliktni regiony sveta_Evropa_nadpis.PNG
Kartovyroci 2021_orez.png
Dny geografie_logo_small.PNG
Dny geografie_logo_CMYK.jpg
Dny geografie 2021 - georeferencování map
Všechny zájemce o kartografii a staré mapy zveme na georeferencování map, které se uskuteční v Knihovně geografie v rámci Dnů geografie 2021, a to ve čtvrtek 18. listopadu 2021 od 13 do 15 hodin.
Dny geografie 2021 - pozvánka na křest knihy
Nakladatelství České geografické společnosti, s. r. o. a Česká geografická společnost Vás srdečně zvou na křest knihy Konfliktní regiony světa – Evropa od RNDr. Libora Jelena, Ph.D. Akce se uskuteční 15. 11. 2021 od 15.00 hodin v knihovně geografie PřF UK (Albertov 6, Praha 2).
Konfliktni regiony sveta_krest knihy.PNG
Dny geografie 2021 v Knihovně geografie
V letošním roce se Dny geografie uskuteční v týdnu od 15. do 19. listopadu. Ve spolupráci s Mapovou sbírkou jsme pro návštěvníky připravili následující program:
NTM_Z dejin GaK_hlavicka.PNG
Pozvánka na sympozium Z dějin geodézie a kartografie
Tradiční podzimní setkání – již XLI. sympozium Z dějin geodézie a kartografie – se koná v Národním technickém muzeu v Praze ve středu 24. 11. 2021 od 9 hodin.
program_Z_dejin_GaK_2021.pdf
NTM_Z dejin GaK_medialni partneri.JPG
Dny geografie 2021_kolaz.png
NTM_Z dejin GaK_2021.png
Cambridge Seminars in the History of Cartography 2021-2022
Zájemce o historickou kartografii upozorňujeme na cyklus online seminářů University of Cambridge. První z nich se koná již 16. listopadu na téma "At the limits of China: frontiers, borders, and political geography in early modern Sino-Western cartographic exchanges".
Informace ke knižním akvizicím
Akvizice, které je možné objednat prostřednictvím Knihovny geografie, se pro tento rok uzavírají k datu 15.11.2021.
knihy.JPG
Kramerius CUNI UK_mapy_2.JPG
Kramerius CUNI UK_mapy_4__Oestliche Halb-Kugel_1786.PNG
Kramerius CUNI UK_mapy_5.PNG
Kramerius CUNI UK_mapy_6.PNG
Kramerius CUNI UK_mapy_7_zeme Koruny ceske_1692_vyrez.PNG
Kramerius CUNI UK_mapy_8_Flandry_1713-65_vyrez.PNG
Import map do digitální knihovny Kramerius UK
Na portál Digitalizace Univerzity Karlovy bylo nahráno přes 2 000 zdigitalizovaných map z Mapové sbírky PřF UK. Podívejte se na ukázky!
Kramerius CUNI UK_nahled_Cechy.PNG
Obsah citační příručky.pdf
Vyšla příručka - Citování kartografických dokumentů
Tato publikace Vám usnadní tvorbu citací kartografických dokumentů v normě ISO 690 či Chicago style.
[···]
obalka.navrh.jpg
citovani_prirucka_vyrez.PNG
20211115_krest knihy Konfliktni regiony sveta_na FB.png
Křest knihy Konfliktní regiony světa – Evropa
V rámci Dnů geografie 2021 se v pondělním odpoledni 15.11.2021 uskutečnil v Knihovně geografie křest nové knihy dr. Libora Jelena.
Jelen_krest_nahled.PNG
Zemřel Miroslav Zikmund
Ve středu 1.12.2021 se ve svých 102 letech vydal na svou poslední pouť známý cestovatel Ing. Miroslav Zikmund. Spolu s Jiřím Hanzelkou vytvořili legendární cestovatelskou dvojici, která navštívila přes 80 zemí světa a proslavila vozy Tatra a Československo. Čest jeho památce!
Miroslav Zikmund_kolaz.PNG
Miroslav Zikmund_small.PNG
Wiley Digital Archives.PNG

Akce dokumentů