Výstava J. Felkl & syn, továrna na glóby

Geografická sekce PřF UK a Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy pořádají výstavu u příležitosti 200. výročí narození a 130. výročí úmrtí Jana Felkla, zakladatele a majitele továrny na glóby v Roztokách u Prahy.

J. Felkl & syn, továrna na glóby

Termín: 5. 5. - 30. 11. 2017 Po-pá 9-17 (vstup volný)

Glóby v Mapové sbírce PřF UK, každou st 9-17 (vstup placený)

vstupné do sbírky se řídí ceníkem:

Individuální návštěvníci

• dospělí 70 Kč
  • děti (6 - 15 let), studenti a důchodci 40 Kč
  • děti do 5 let a držitelé ZTP zdarma (bezbariérový přístup z boku budovy - Votočkova ulice)
  • studenti a zaměstnanci PřF UK zdarma

Prohlídka je bez odborného výkladu a z důvodu koordinace s objednanými exkurzemi je nutné skupiny nad 5 osob předem telefonicky ohlásit na tel. 221 951 590 nebo na e-mail  mapcol@natur.cuni.cz. Návštěvníkům jsou k dispozici odborné texty o historii sbírky a vystavených exponátech.

Skupinové prohlídky galerie doprovázené komentářem odborného průvodce

• především pro předem objednané školní skupiny i laickou veřjnost (minimálně 10 osob)
  • cena prohlídky 50 Kč za osobu (platí se vždy v hotovosti před začátkem exkurze v MS)
  • skupiny 10 až 15 studentů/návštěvníků (při vyšším počtu zájemců je nutno skupinu rozdělit)
  • doba prohlídky je 45-60 minut (po domluvě lze zkrátit či prodloužit)
  • výklad odborného průvodce je uzpůsoben potřebám a věku studentů
  • telefonicky ohlásit na tel. 221 951 590 nebo na e-mail mapcol@natur.cuni.cz

Místo: Předsálí Mapové sbírky PřF UK

Pořádá: Geografická sekce PřF UK a Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Geografická sekce PřF UK a Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy pořádají výstavu u příležitosti 200. výročí narození a 130. výročí úmrtí Jana Felkla, zakladatele a majitele továrny na glóby v Roztokách u Prahy.

Výstava představuje rodinnou firmu J. Felkl a syn, která působila v Roztokách u Prahy téměř 100 let (1854-1952). Tato největší rakousko-uherská manufaktura vyráběla bezkonkurenčně nejlepší glóby a to v 8 velikostech, 10 provedeních a 17 světových jazycích. Tiskli také první glóby v národních jazycích, nejen české, ale i maďarské a polské. Byli držiteli dvou patentů na zvláštní rozkladné glóby. Nabízeli ale i zvláštní přístroje, jako byla teluria, sololunária, planetária a armilární sféry. Exportovali do Evropy i do zámoří. Jejich zeměkoule byly oceňovány na mnoha světových (Paříž, Vídeň) i národních výstavách (Praha, Lvov, Melbourne). Získaly také kredit předepsaných učebních pomůcek c.k. ministerstva pro vyučování. Kromě firmy a rodiny expozice představuje továrnu a pracovní podmínky, dílovedoucího a dělníky, domácí i zahraniční autory firmy, ale především glóby v různých jazykových mutacích, teluria, tiskové kameny, původní instruktážní brožurky i originální dobovou inzerci.

Firma Jan Felkl a syn si jistě zaslouží naši pozornost, neboť dodnes ve světě reprezentuje poctivou českou řemeslnou výrobu kombinovanou s vysokou odbornou úrovní učebních pomůcek.

Výstavu budou doprovázet videoprezentace o výrobě glóbů. Výstava je putovní. Bližší informace podá autorka výstavy: PhDr. Eva Novotná na adrese: novotn48@natur.cuni.cz

Doprovodné programy:

• v rámci Pražské muzejní noci 10. 6. budou probíhat komentované prohlídky                (19,00-24,00), možnost objednávky předem na: hyndrakm@natur.cuni.cz
  • komentované prohlídky výstavy s autorkou ve st.: 26. 7., 13. 9., 18. 10. vždy od 14,00 hod.

Pozvánku, plakát či tiskovou zprávu k výstavě naleznete ZDE

Publikováno: Úterý 02.05.2017 10:35