Vzácné exponáty Mapové sbírky byly zapsány do registru Memory of World UNESCO

Certifikát o zápisu byl slavnostně předán ve čtvrtek 5. dubna 2018 na Ministertvu kultury ČR.

Ve čtvrtek 5. dubna 2018  v kinosále Národního technického muzea proběhlo slavnostní představení originálů unikátních dokumentů, které byly zapsány do prestižního mezinárodního registru Paměť světa UNESCO. Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy – v silné světové konkurenci uspěla s Camociovy mapy obléhání Malty z roku 1565. Nominace byla připravena ve spolupráci s maltskými partnery, jejichž zástupci se slavnostního předání na Ministerstvu kultury rovněž zúčastnili.

Informace o mapě, která byla zapsána v roce 2017 do seznamu světového dědictví UNESCO.

Díky katalogizaci a digitalizaci Mapové sbírky PřF UK byla objevena unikátní mapa obléhání Malty z roku 1565 od Giovanni Francesca Camocia. Digitalizovaná mapa je dostupná ZDE.

Mapa je součástí 4 dílné kolekce, která podávala zprávu o průběhu bitvy o přístav na severovýchodním pobřeží Malty.  Verze 1, 3 a 4 se nachází v maltské sbírce National Museum of Fine Arts Valletta. Verze s pořadovým číslem 2 se nachází v podobě jediného dochovaného exempláře v Mapové sbírce PřF UK. Autorem všech 4 map je italský renesanční tiskař a vydavatel Giovanni Francesco Camocio. Camocio působil v Benátkách a jako tiskařský znak používal pyramidu.

2. verze mapy obležení Malty
Zdroj: Mapová sbríka PřF UK

Ohlasy v médiích:

Ministerstvo kultury

Parlamentní listy.cz

Seznam zprávy

Týden.cz

Blesk

Aktualizovaná výstava Mapy obležení v Praze 1. 2. - 15. 5. 2018

Výstava je putovní, pro výpůjčku můžete kontaktovat Blanku Šimánovou z Knihovny geografie na adrese simanovb@natur.cuni.cz.

Přiložený soubor: Unesco_pozvanka.pdf
Publikováno: Pátek 06.04.2018 09:00