E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníTip na výlet - Skleněné glóby v Kamenickém Šenově

Do 30. listopadu 2022 se ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově (okr. Česká Lípa) koná výstava „Ze šenovských chalup do světových paláců“, která mj. obsahuje vzácný příklad prvního průmyslově vyráběného glóbu s vnitřním osvětlením.

Výstava, uspořádaná v letošním - Mezinárodním roce skla, vzdává hold předchozím generacím, jež se zasloužily o věhlas sklářství v Kamenickém Šenově a okolí. Mnozí příslušníci zdejších sklářských rodin, většinou významní řemeslníci a obchodníci, byli pochováni na unikátním Starém hřbitově. V roce 1935 sepsal Harry Palme, vážený kamenickošenovský průmyslník, badatel a muzejník, publikaci nazvanou "Kamenický Šenov a jeho Starý hřbitov. Pomníky a lidé pod nimi pochovaní, jak vypadali, jací byli, čím se živili a kde bydleli". Koncepce výstavy vychází  z této publikace. S využitím archivních materiálů a muzejních sbírkových předmětů zde bude prostřednictvím vybraných sklářských rodů (Kreibich, Vogel, Zahn a dalších) přiblížena jak historie sklářského obchodu, směřovaného z Kamenického Šenova na východ do oblasti Orientu, tak někdejší podoba Kamenického Šenova. 

Je zde připomenuta i sklářská manufaktura Stelzig, Kittel & Co. se sídlem v Kamenickém Šenově (německy Steinschönau), která mj. v 2. polovině 19. století vyráběla a do světa vyvážela barevná stínidla na petrolejové lampy v podobě pozemských a nebeských glóbů.

Zdroj: FB profil The International Coronelli Society for the Study of Globes

 

Výstava vznikla v úzké spolupráci s kamenickošenovským spolkem Sonow, zápůjčkami se na ní podílelo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Státní okresní archiv v Litoměřicích - pobočka v České Lípě, Uměleckoprůmyslové muzeum Praha, Moravská zemská knihovna a rodina Wedlichova. Součástí celoročního výstavního projektu se stalo také 2. vydání knihy o Kamenickém Šenově a jeho Starém hřbitově.

Více informací naleznete na stránkách muzea: www.muzeumskla.cz

 

 

 

 

 

Publikováno: Pondělí 18.07.2022 00:00

Akce dokumentů