Spuštení unikátního webu „Staré mapy. cz“

U příležitosti slavnostního otevření Mapové sbírky bude spuštěn unikátní pilotní projekt.

Vážení uživatelé knihovny,

rádi bychom Vás informovali o unikátním pilotním projektu, který bude spuštěn dne 21. 3. 2013 u příležitosti slavnostního otevření Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na adrese www.staremapy.cz bude možno pracovat s cca 9 000 digitalizovanými historickými mapami, které může jakýkoli uživatel internetu snadno porovnat s vyobrazením stejných lokalit na dnešních mapách (zobrazených v Google Earth). V pozadí celého projektu pracuje nástroj Georeferencer, vyvíjený v rámci projektu TEMAP (realizován Moravskou zemskou knihovnou, Geografickým ústavem Masarykovy univerzity a Mapovou sbírkou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze).  Hlavním cílem webu staremapy.cz  je zvýšit úroveň zpřístupnění digitalizovaných mapových sbírek. Prostřednictvím tohoto webu mohou běžní uživatelé internetu jednoduše vytvořit 3D vizualizace, sami překládat mapy přes současné satelitní snímky a porovnat proměny jednotlivých území v čase. Výsledky tohoto projektu budou dále využity pro další výzkum a umožní také zavést vizuální vyhledávání v mapových sbírkách.

Podrobnou tiskovou zprávu si můžete prohlédnout zde.

Video k webu Staré mapy. cz je dostupné zde.

.

Publikováno: Středa 20.03.2013 12:00