E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Pozvánka na výstavu Dědictví zmizelých krajin Česka

Termín: 22. 6. 2020 – 31. 8. 2020

Místo: Albertov 6, Praha 2, 2. patro, předsálí Mapové sbírky

Web: http://www.zaniklekrajiny.cz/

Vstup volný

 

Výstava představuje výstupy projektu „Dědictví zaniklých krajin: identifikace, rekonstrukce a zpřístupnění“ vytvořené v letech 2018 a 2019. Projekt je řešen na geografické sekci PřF UK a je podpořen z programu Ministerstva kultury na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 („NAKI II“).

Cílem projektu a výstavy je identifikovat, dokumentovat, rekonstruovat a zpřístupnit dědictví krajin zaniklých/zmizelých v období dynamických proměn společnosti na území Česka od konce 18. století. K rekonstrukci a dokumentaci proměn a dědictví různých typů zmizelých či zcela zaniklých krajin využívá projekt i výstava historických pramenů a moderních geoinformačních technologií.

Při zpracování prezentovaných výstupů se uplatňují a prolínají metody geoinformatiky, historické a kulturní geografie, sociální a fyzické geografie. To je umožněno díky spolupráci řešitelů (celkem dvaceti) ze tří kateder geografické sekce PřF UK: katedry aplikované geoinformatiky a kartografie, katedry sociální geografie a regionálního rozvoje a katedry fyzické geografie a geoekologie.

V průběhu let 2018–2022 bude analyzováno celkem 40 typově různorodých modelových území přeměněných/zaniklých krajin. V letech 2018 a 2019 se náš tým zabýval analýzou dvaceti modelových území. Dvanáct z nich (Boletice, Česká Kanada, Jáchymovsko, Kačina, Kladensko, Krkonoše, Kutnohorsko, Mostecko, Podbořansko, příměstská krajina Prahy, Rosicko-Oslavansko, Střední Povltaví) je na výstavě prezentováno posterem, který prostřednictvím kartografických a dalších obrazových materiálů ukazuje pro každé území využití krajiny v době stabilního katastru (cca polovina 19. století) ve srovnání se současným využitím a změny způsobu využívání a struktury krajiny. Postery dále přinášejí 3D modely krajiny z různých období a v několika případech také fotorealistické 3D modely zaniklých obcí či objektů zpracované na základě historických fotografií a pohlednic. Tyto modely jsou na výstavě prezentovány i prostřednictvím videí (modely zaniklých obcí Jablonec v Boleticích, Rajchéřov, Mušov v oblasti Novomlýnských nádrží, Hůrka na Šumavě a model Labské boudy z období kolem roku 1930).

Prezentace zmizelých/zaniklých krajin tvoří jádro výstavy, které je uvedeno představením obecných konceptů vážících se ke krajině (pojem krajina, změny krajiny, paměť krajiny a dědictví krajiny, pojmy struktura krajiny a využití krajiny). Prezentovány jsou dále využité datové zdroje a metody analýzy krajiny a současné i zmizelé krajiny jsou přiblíženy také prostřednictvím fotogalerie a srovnávacích fotografií.

Výstava a další výstupy projektu (například Digitální atlas zaniklých krajin Česka s informacemi a materiály k dalším zmizelým krajinám) jsou zpřístupněny prostřednictvím webového informačního systému (www.zaniklekrajiny.cz). V dalších letech budou v rámci projektu vytvořeny také interaktivní a mobilní softwarové mapové aplikace pro veřejnost a výsledky hodnocení změn pro další modelová území zmizelých krajin budou v roce 2022 prezentovány na druhé výstavě.

Kontakty na autory výstavy:

doc. RNDr. Lucie Kupková, Ph.D. (lucie.kupkova@natur.cuni.cz), 221 951 400

doc. RNDr. Pavel Chromý, Ph.D. (pavel.chromy@natur.cuni.cz), 221 951 425

Publikováno: Čtvrtek 18.06.2020 09:20

Akce dokumentů