Mezinárodní ESA kurz DPZ pro pokročilé

cr

Ve dnech 28. 6. – 3. 7. 2009 se na Geografické sekci Přírodovědecké fakulty UK v Praze, za podpory katedry aplikované geoinformatiky a kartografie, konal prestižní kurz ESA v dálkovém průzkumu Země pro pokročilé, se zaměřením na monitoring pevniny (Advanced Training Course on Land Remote Sensing).

Kurzy DPZ pro pokročilé mají v ESA již několikaletou tradici a jsou pořádány nejen ve členských zemích ESA, ale také v Číně v rámci programu Dragon. Každoročně ESA mění kromě hostující země a univerzity i téma kurzu: Oceán 2006, Pevnina 2007, Atmosféra 2008. Letošní ročník „Pevnina 2009“ v České republice spolupořádala Česká kosmická kancelář za podpory dvou hostujících univerzit - Přírodovědecké fakulty UK a Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Kurz, kterého se zúčastnilo cca 60 Ph.D. studentů a Ph.D. absolventů, si kladl za cíl vzdělat novou generaci mladých vědeckých pracovníků, podpořit využívání dat ze senzorů na družicích ESA a seznámit s dostupnými softwarovými nástroji a technikami na zpracování družicových dat.

Program byl zaměřen na aplikace sledování pevniny včetně témat jako land-use a land-cover, monitoring městské zástavby, detekce vertikálních pohybů terénu a územní plánování, sledování lesních porostů, dostupnost vody v krajině a monitoring povodní.

Výuka se skládala z teoretické a z praktické části s důrazem na data z evropských družic ERS2, EnviSat, družic ESA Earth Explorer a vybraných misí jiných provozovatelů. Kurz vedli přední odborníci na DPZ z několika evropských zemí včetně dvou pedagogů z českých hostujících univerzit. Jedním z nich byla Ing. Markéta Potůčková, Ph.D. z katedry aplikované geoinformatiky a kartografie.

Více info o kurzu: http://www.czechspace.cz/cs/pozorovani-zeme/aktuality/ATC+Land+report