Proměny české krajiny

Aktuální číslo časopisu Přírodovědci.cz (2/2016) nese název „Proměny české krajiny“ a obsahuje dva příspěvky, které vytvořil tým z katedry aplikované geoinformatiky a kartografie. První se jmenuje „Zmizelá místa ožívají ve 3D“ a druhý „Krajina očima letadel a satelitů“.

Zmizelá místa ožívají ve 3D (P. Štych, J. Laštovička, P. Kryshenyk)

Autoři článku se zabývají počítačovou rekonstrukcí zaniklých budov a dalších krajinných prvků. Na příkladu pracovního tábora Rovnost na Jáchymovsku a zatopené obce Dolní Vltavice v Černé v Pošumaví, ukazují postup tvorby i konečnou podobu 3D modelů. Použité geoinformační technologie umožňují zkoumat dnešní krajinu a rekonstruovat její historické proměny. Obě studie zpracovali studenti geoinformačních a kartografických oborů na katedře aplikované geoinformatiky a kartografie.

Krajina očima letadel a satelitů (P. Štych, J. Kříž, L. Holman)

„Oči“ lepší než lidské, aneb jak využít technologie dálkového průzkumu Země, které otevírají nové pohledy při studiu změn ve využití krajiny. Toť otázka, na kterou odpovídají autoři článku.

Časopis Přídovědci.cz je volně distribuován po pracovištích Přírodovědecké fakulty UK (k dispozici např. před vrátnící na Albetově 6). Přístupný je rovněž v elektronické podobě na webu Přírodovědci.cz.

Publikováno: Úterý 12.07.2016 07:30