Mapa roku 2015: úspěch našeho studenta

Diplomová práce "Vizualizace historie změn v katastrální mapě" Vojtěcha Klecandy obhájená na katedře aplikované geoinformatiky a kartografie se umístila na 2. - 3. místě soutěže Mapa roku 2015. Gratulujeme!

Česká kartografická společnost v roce 2016  uspořádala již 18. ročník soutěže Mapa roku. Odborná komise zhodnotila přihlášená kartografická díla vydaná v roce 2015 a určila nominace a vítěze v jednotlivých kategoriích.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo ve čtvrtek 12. května 2016  v Literárním sídle Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v rámci veletrhu Svět knihy. Součástí slavnostního vyhlášení výsledků soutěže Mapa roku byla i vernisáž výstavy Kouzlo starých map.

V kategorii Kartografické výsledky studentských prací byla mezi tři finalisty nominována a na 2. – 3. místě se umístila diplomová práce: Vizualizace historie změn v katastrální mapě, jejímž autorem je Vojtěch Klecanda. Práce byla obhájena na katedře aplikované geoinformatiky a kartografie v roce v roce 2015.

Cílem této diplomové práce bylo navrhnout metodiku pro vizualizaci historie změn v katastrální mapě. Navržená metodika se zabývá výběrem původních historických a současných dat, postupu jejich zpracování a následné vizualizaci prostřednictvím otevřených webových technologií. Velký důraz je v práci kladen na konstrukci časoprostorové databáze, protože v současné době dosud neexistuje použitelný editor pro vytváření takovýchto dat. Navržený postup vychází z metody aktualizace databáze ISKN pomocí změnových vět, kterou ovšem výrazně zobecňuje pomocí prostorových funkcí PostgreSQL/PostGIS.

Ve druhé části je již detailně popsána vlastní metodika přípravy a zpracování dat a následné vizualizace pomocí kombinace několika otevřených technologií. Praktickým výsledkem práce je interaktivní webová aplikace pro vizualizaci připravených dat.

Webová aplikace: http://www.dhkm.cz

Externí URL: http://www.dhkm.cz