Klaudyánova mapa Čech v pořadu Věda 24 a Studio 6

V pořadech České televize Věda 24 a Studio 6 hovořili o Klaudyánově mapě Čech Miroslav Čábelka z katedry aplikované geoinformatiky a kartografie a Eva Novotná z Mapové sbírky PřF UK.

Letos na podzim je tomu přesně 500 let, co vznikla nejstarší tištěná mapa zobrazující Čechy. Pro vědce je už půl tisíciletí záhadou, proto se o ní někdy mluví jako „šifře Mistra Klaudiána“. Její vznik je totiž stále ještě zahalený tajemstvím, nejsou zatím zcela jasné ani okolnosti jejího vzniku ani informace o jejích autorech.

Dnešní člověk by se ve slavné Klaudiánově mapě vyznal jen těžko – má totiž jih umístěný na horní straně. Na přelomu 14. a 15. století se ale jednalo o nesmírně populární typ mapy – kolem roku 1500 totiž začaly vznikat mapy pro poutníky, kteří se vydávali na cestu do Říma. Klaudiánova mapa z této tradice vychází, vznikla ale nikoliv v Čechách, ale v německém Norimberku.

Nechal ji vyrobit lékař a majitel tamní lékárny Mikoláš Klaudián. Tato mapa má mimořádný význam nejen pro naši, ale také pro celoevropskou kartografii – vznikla totiž jako první ve střední Evropě. Přestože se jednalo o mapu vytištěnou, do dneška se dochoval pouze jediný exemplář, který uchovávají v Litoměřicích.

Klaudyánova mapa Čech

V  pořadech České televize Věda 24 a Studio 6 hovořili o Klaudyánově mapě Čech Miroslav Čábelka z katedry aplikované geoinformatiky a kartografie a Eva Novotná z Mapové sbírky PřF UK.

Podívejte se na videa:

Publikováno: Úterý 04.12.2018 12:35