Rámcové požadavky na individuální studijní plány doktorských studentů na katedře fgg

Studijní povinnosti

Studijní plán obsahuje povinné předměty Kolokvium doktorandů (zápočet) a Obecná a regionální fyzická geografie (zkouška). Zkouška z předmětu Obecná a regionální fyzická geografie probíhá formou vypracování písemného review (v délce 15-20 str.) popisující, jak je tématika disertační práce zasazena do fyzické geografie, jaké hlavní koncepty FG rozvíjí (může dále sloužit jako úvod k disertaci). Téma bude přidělováno v rámci studované specializace FG, zkoušejícím bude (pokud možno) habilitovaný pracovník a nesmí to být školitel doktorské práce. Dále studijní plán obsahuje dva až tři předměty zakončené zkouškou, z nichž nejméně jeden musí být absolvován mimo PřF UK. Všechny předměty jsou rozvrženy do prvních dvou ročníků studia. Státní doktorskou zkoušku je vhodné vykonat do ukončení 2. ročníku studia, nejpozději však do konce 3. ročníku.

Studijní povinnosti a jejich plnění je konkretizováno studijním plánem.

Požadavky na tvůrčí činnost, disertační práci

Dizertační práce obsahuje původní a uveřejněné výsledky nebo výsledky přijaté k uveřejnění. Při odevzdání dizertace formou monografie musí být nejméně jeden článek v zahraničním časopise s IF a dva další v databázích WoS/SCOPUS, přičemž doktorand musí být nejméně na dvou z nich veden jako první autor.

Je-li dizertace předkládána formou monotematického souboru publikací, musí být rovněž nejméně jeden článek v zahraničním časopise s IF, celkový minimální počet původních vědeckých prací jsou čtyři (články ve vědeckých časopisech, kapitoly v monografiích). A z toho nejméně u dvou z nich musí být uveden jako první autor disertace.

V případě, že publikace dosud nevyšla, předkládá autor disertace potvrzení redakce o přijetí do tisku a současně dvě z požadovaných čtyř publikací mohou být ve fázi probíhajícího recenzního řízení. Doporučuje se, aby alespoň jeden prvoautorský článek vyšel v periodiku (nebo byl přijat do tisku) v časopise s IF větším, než je medián daného oboru (fyzická geografie aktuálně 2,3).

O úspěšnosti obhajoby rozhoduje příslušná komise na základě kvality předložené práce a oponentských posudků.

Požadavky na absolvování stáží

Doktorand v průběhu studia absolvuje studijní či výzkumný pobyt v zahraničí. Zahraniční mobilita je integrální součástí studijního plánu doktoranda, její délka a charakter vycházejí z konkrétních individuálních potřeb disertace (vyžadován je min. 1 měsíc).

Další studijní povinnosti

Doktorand v prezenční formě studia může absolvovat pedagogickou praxi formou zapojení do výuky pod vedením školitele (cvičení), podle potřeb a v úzké součinnosti s vedoucím katedry. Součástí pedagogické praxe může být i vedení a oponentura bakalářské práce.

Státní doktorská zkouška

Státní doktorská zkouška se skládá z obhajoby tezí disertační práce, povinného předmětu Obecná a regionální fyzická geografie a ze specializační zkoušky zaměřené podle tématu disertační práce.

1. Teze disertační práce

Teze slouží jako podklad k oborné rozpravě nad stavem a průběhem řešení disertační práce.

1. Úvod – hlavní výzkumné otázky a na ně navázané cíle, definice výzkumných nejistot, které budou doktorskou prací vyřešeny, a dále zakomponování do teoretického rámce v oboru

2. Přehled poznatků z literatury k dané tematice

3. Použité metodické přístupy

4. Dosavadní postup práce a předběžné výsledky

5. Seznam použité literatury

6. Dosavadní publikační aktivita autora ve vztahu k disertaci (citace pouze odborných článků)

Při obhajobě Teze představit (ústně, s prezentací) během 15 min. Celkový rozsah je min. 2500 slov. Teze budou zaslány komisi předem (min. 14 dní).

2. Obecná a regionální FG

Příklady tematických okruhů z Obecné a regionální FG ke SDZ

(Témata budou průřezová, tedy napříč mezi dílčími složkami FG; hlavním cílem je ověřit celkový přehled znalostí)

Odlišnosti vývoje reliéfu v různých klimatických zónách

Vznik a vývoj glaciální zóny

Vliv planetární cirkulace atmosféry a reliéfu na odtokové poměry

Zásoby vody na Zemi ve vztahu k environmentálním změnám

Hlavní činitele ovlivňující geodiverzitu a biodiverzitu

3. Specializační zkouška

Příklady otázek ze specializační zkoušky v rámci SDZ

(Tato zkouška ověřuje znalosti z dílčího oboru, v rámci nějž je dizertace zpracovávána)

Modelování vybraných FG procesů

Vliv glaciálních procesů na vývoj reliéfu

Srážkoodtokové extrémy

Charakteristiky sucha, jeho příčiny

Dopady fragmentace krajiny na biodiverzitu, pohyb organismů a toky látek

Poznámka: Kombinovaná forma studia nevyžaduje nutně zahraniční stáž ani zapojení do výuky, nicméně tyto aktivity jsou podle možností vítány.

30.9. 2020                                                                              prof. RNDr. Vít Vilímek, CSc.

předseda oborové rady