Je rychlost zemské rotace proměnlivá? - Marek Křížek

Víte, že v době vyhynutí dinosaurů byl den téměř o půl hodiny kratší. Víte, že chod kyvadlových hodin se směrem k pólům zrychluje a naopak směrem k rovníku se zpomaluje. Víte proč a kdy se vkládá přestupná sekunda. Za tím vším hledejde rotaci Země, o níž se můžete dozvědět mnoho zajímavého v následujícím textu.

Doba, za kterou se v současnosti otočí naše planeta o 360°, je přibližně 23 hodin 56 minut a 4,1 sekundy. Této době se říká siderický den. Ony chybějící necelé 4 minuty do 24 hodin (s nimiž měříme občanský čas) mají za důsledek to, že se v průběhu roku mění podoba noční oblohy, tj. každé souhvězdí se mírně posune vždy vzhledem k předešlé noci a vyjde na obloze o ony necelé 4 minuty dříve.

V průběhu historie Země se rychlost její rotace kolem vlastní osy měnila, přesně řečeno, zpomalovala se. Současná průměrná dlouhodobá rychlost zpomalování rotace v důsledku slapového tření činí 0,0017 s za století. Slapové tření má zejména na svědomí gravitační pole Měsíce. Například před 65-66 miliony (doba vyhynutí dinosaurů) let trval siderický den 23 hodin 36 minut, před 230 miliony let (objevení dinosaurů v triasu) 22 hodin 42 minut, v kambriu (500 milionů let) 21 hodin 18 minut. V době vzniku života na Zemi před 3,56 mld. let měl den necelých 9 hodin a na začátku vzniku Země (4,5 mld. lety) den trval kolem 6 hodin.

Mnohem více zajímavostí spojených s rotací Země a s počítáním času. se pad dočtete na níže uvedeném odkazu časopisu Přírodovědci, který vydává Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.

Křížek, M. Je rychlost zemské rotace proměnlivá? Přírodovědci.cz, 2017, odpověď na dotaz. https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se-prirodovedcu/1996