Interaktivní alikace pro výuku tématického celku „Země jako vesmírné těleso“ - Václav Černík, Marek Křížek

Webová aplikace pro zvídavé lidi, kteří si chtějí modelovat základní oběhové charakteristiky Země

Do celku "Země jako vesmírné těleso", který je vyučován na gymnáziích, patří témata vysvětlující základní polohové a oběhové charakteristiky naší planety, které přímo či zprostředkovaně ovlivňují přírodní děje a následně lidskou společnost. Tento celek představuje ideální prostor, kde by mohly a zároveň měly být uplatněny mezipředmětové vazby mezi geografií, fyzikou, matematikou, ale i třeba historií. Širší záběr a prolínání jmenovaných předmětů v rámci tohoto tématu umožňuje pojmout učivo zajímavě a ukázat, že vědění je jedno a znalosti získané v různých předmětech je třeba vzájemně integrovat a chápat v souvislostech, kdy na základě znalostí fyziky a matematiky se dají např. vysvětlit klimatické změny, jejich důsledky v přírodě a jejich dopady na společnost.
Předkládaná aplikace byla vytvořena pod vedením RNDr. Marka Křížka, Ph.D. jako součást diplomové práce Mgr. Václava Černíka. Formou modelů si student, žák, učitel či zvídavý zájemce může demonstrovat základní pohyby Země. Práce s parametrizovanými modely umožňuje postupovat individuálně, podporuje učení vhledem a přenechává studentovi aktivitu i pocit objeveného, což vede k lepšímu porozumění látky, lepší motivaci a získání zájmu. Použití modelu rovněž umožňuje zakomponovat do výuky praktická cvičení postavená na různých předpokladech a dává možnost pro podloženou diskusi. Některé modely bylo nutné pro přehlednost zjednodušit. Nicméně představené principy odpovídají skutečné realitě a tak snad tyto modely pomohou odstranit mnohé chybné představy, které se bohužel vklínily i do učebnic zeměpisu. Nezapomeňte si u každého modelu přečíst stručný doprovodný text, který vás velmi jednoduše uvede do potřebné problematiky. Aplikace funguje jak na počítači, tak na chytrých telefonech a není třeba ji instalovat. Aplikaci naleznete na:

Přeji hodně zábavy i poučení.