Přednáška Periglaciální a glaciální geomorfologie v LS

Zcela mimořádně letos v letním semestru proběhne přednáška Periglaciální a glaciální geomorfologie. Více informací uvnitř aktuality.
  • Víte, že území České republiky mělo po většinu kvartéru blíže k tajze, tundře či mrazové stepi, než k listnatému lesu?
  • Chcete vědět více o příčinách a důsledcích klimatických změn?
  • Víte, že ledovce či permafrost nejsou jen výsadou Země?
  • Chcete vědět, jak vypnout termohalinní systém zajišťující současné klima?
  • Víte, že Země během kvartéru prošla klimatickými proměnami, jejichž dynamika je mimo naše současné představy?
  • Chcete se dozvědět o kryosféře více, ale báli jste se na to zeptat … ?

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky naleznete na přednášce „Periglaciální a glaciální geomorfologie“, kde se dozvíte vše o současné kryozóně, o jejím vývoji a faktorech, které ji ovlivňují a zejména o specifickém reliéfu. Zavedeme vás na Špicberky, Island, Sibiř, Antarktidu, ale i do Vogéz, Vysokých Sudet, Tater, And, Ťan-Šanu, Skotské vysočiny, arktické Kanady atd., tj.do míst, která jsme studovali a v podstatné části z nich realizujeme i svůj výzkum. Za účelem komplexního studia kryosféry opustíme i planetu Zemi. Budeme společně cestovat časem v rámci posledních 2,8 miliónů let, kde se dozvíte, že není doba ledová jako doba ledová, a kde si ukážeme, jak se střídaly podmínky nejen ve světě, ale i u nás ve střední Evropě.

Výběrová přednáška je designovaná tak, že není třeba předešlých znalostí z geomorfologie a je tak otevřena studentům všech oborů na Přírodovědecké fakultě. Stačí jen zájem a zvídavost. Dozvěďte se aktuální informace k tématu, o němž se tolik hovoří.

Na čerstvé ještě „studené“ poznatky a povídání, neboť jeden z nás je právě v Antarktidě, se můžete těšit na přednáškách v rámci výběrového předmětu „Periglaciální a glaciální geomorfologie“ konaném v letním semestru každé úterý od 11:30, posluchárna Pravá Rýsovna, Albertov 6.

Srdečně zvou
Marek Křížek & Zbyněk Engel