Proměny kapacit školských zařízení v souvislosti s populačním vývojem ve vybraných obcích Česka

Changing school capacities in relation to population developments in selected municipalities of Czechia

Zadavatel: GA UK, 2013–2014 (1288214)

Hlavní řešitel: Mgr. Marie Kusovská (studentka doktorského studia, školitel RNDr. Luděk Šídlo, Ph.D.)

Anotace:
Populační vývoj Česka po roce 1989 je charakterizován především zlepšováním úmrtnostních poměrů a výraznými výkyvy v úrovni porodnosti. Vznikají tak nestejně velké kohorty dětí, což se ukazuje jako problém v souvislosti s kapacitami školských zařízení. V regionálním (či lokálním) pohledu vstupuje do problematiky proces migrace, který ještě více diferencuje území na obce s přeplněnou či nenaplněnou kapacitou školských zařízení. Grantový projekt si klade za cíl analyzovat populační vývoj obcí s důrazem na výrazné změny dětské složky obyvatelstva v letech sčítání lidu 2001 a 2011. Dále zhodnotí změny kapacit mateřských a základních škol ve vybraných obcích.