Janina Jóźwiak (1948–2016)

Katedra demografie a geodemografie s hlubokým zármutkem oznamuje, že v úterý 19. července 2016 zemřela významná polská statistička a demografka profesorka Janina Jóźwiak, ředitelka Ústavu statistiky a demografie na Vysoké škole ekonomické (SGH) ve Varšavě.

Profesorka Jóźwiak patřila mezi přední organizátory vědy a vysokoškolského vzdělávání nejen v Polsku, ale i v mezinárodním měřítku. V letech 1993–1999 zastávala funkci rektorky Vysoké školy ekonomické (SGH) ve Varšavě a byla zároveň hlavní hybnou silou reforem této přední polské university. V roce 1999, po ukončení druhého funkčního období se stala ředitelkou Ústavu statistiky a demografie. V letech 1999–2003 zastávala funkci viceprezidentky Evropské asociace pro populační studia, aby v následujícím volebním období (2003–2008) stanula v čele této vrcholné profesní asociace. Patřila mezi iniciátory Evropské školy doktorských studií v demografii, přičemž od roku 2005 byla členkou její vědecké rady. Od roku 2009 pracovala také jako viceprezidentka sboru poradců sdružení předních evropských demografických pracovišť „Population Europe“. Současně působila mnoho let v roli expertky Evropské komise a Evropské rady pro výzkum. Kromě aktivního působení na mezinárodním fóru zastávala profesorka Jóźwiak řadu významných funkcí v odborných orgánech podílejících se na řízení polská vědy a vysokého školství.

Janina Jóźwiak byla nejenom neúnavnou organizátorkou a manažerkou akademického života, propagátorkou populačního výzkumu, ale také přední vědeckou pracovnicí, autorkou mnoha originálních prací, zejména v oblasti matematické demografie. Setkávali jsme se s ní na většině mezinárodních demografických akcí organizovaných u nás i v zahraničí.  Přes své vysoké pracovní vytížení opakovaně přednášela na Mezinárodních letních školách demografie a geodemografie, které v průběhu v 90. letech naše katedra organizovala.

S odchodem Janiny ztrácí evropská demografie nejen jednoho ze svých předních představitelů, ale také oblíbenou kolegyni a v případě nás, kteří jsme měli možnost se s ní opakovaně setkávat a spolupracovat, také kamarádku. Bude chybět nejen svým blízkým a polské i evropské demografii, ale nám všem, kteří jsme ji znali a měli rádi.

Katedra demografie a geodemografie

Publikováno: Pondělí 25.07.2016 12:00