E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Albertovské včely

Historie včelího stanoviště

V roce 2013 dostal Míra Klán nápad založit v albertovských zahradách pokusnou včelnici. Zahájil jednání s vedením botanické zahrady o vhodném umístění úlů tak, aby jejich přítomnost byla přínosná jak pro návštěvníky zahrady, tak pro samotné včely. Nakonec došlo k logickému řešení umístit úly do krásného prostředí genetické zahrady na albertovských stráních. Míra Klán, coby zkušený včelař, zasvětil do chovu včel svou tehdejší kolegyni Cecili Leoni z Itálie. Pomohl ji sehnat úly, včelstva i potřebné vybavení a v začátcích udílel cenné rady. Ceci si řemeslo rychle osvojila a do roku 2016 se starala o dvě včelstva. Jelikož změnila pracovní místo a neměla již tolik času, tak se na jaře 2017 novým albertovským včelařem stává Jarda Kukla, jehož věrnými společníky jsou Bety Zinková a Honza Hanzelka. Z počátku pod dozorem Míry Klána a dnes již hrdě samostatně s láskou pečují o Albertovské včely. Ty se jim za jejich péči odvděčují medem, voskem, propolisem a občas i žihadlem.

Cíle

Cílem vzniku včelího stanoviště na Albertově je popularizace a rozvoj včelařství a poznávání života včel. Stanoviště má sloužit jako praktická ukázka při vzdělávání studentů i zaměstnanců. Slouží jako zdroj vzorků pro environmentální a biologické experimenty i jako inspirace pro nové výzkumné otázky. V neposlední řadě jde také o relaxaci a příjemné zpestření našich aktivit.

 

Postřehy od včel

Včely v kleci

Dávaly žihadla, tak dostaly zasloužený trest, pomysleli byste si. Ale v tomto případě se nejedená o arest, nýbrž o ochranu včel. Ačkoliv se stanoviště nachází v centru města, je na Albertově bohatá rozmanitost druhů ptáků. Mezi stálé obyvatele albertovských zahrad a strání patří i žluna zelená (Picus viridis) která během zimy 2016/2017 ze zvědavosti vytvořila v úlech díry velikosti padesátikorunové mince. Z toho jsme se poučili a pomohli včelám v klidu přezimovat pomocí klece z drátěného pletiva. To jak se zdá zabralo a letos se na úlech neobjevil jediný šrám.

Kolik je rtuti v Albertovských včelách?

Stanovení rtuti jsme provedli pomocí analyzátoru AMA 245. Zkoumali jsme koncentraci rtuti v těle včely a v medu. Výsledkem je pozitivní zjištění, že včely na Albertově měly ve svém těle pouze stopové koncentrace rtuti (2,7 ppb) a koncentrace rtuti v medu byla ještě o řád nižší (0,75 ppb). Obsah rtuti v medu je problém některých afrických oblastí, kde je životní prostředí masivně kontaminováno např. používáním rtuti amalganovou metodou při těžbě zlata.

Jak vypadá med pod elektronovým mikroskopem?

Jako nadýchaná peřina. Největším zážitkem bylo ale med pro snímkování připravit. Vzorek totiž nesmí obsahovat vodu a nevěřili byste, jak obtížné je vysušit med.

Pokud máte zájem navštívit včely ozvěte se na Jaroslav.Kukla@natur.cuni.cz

Akce dokumentů