Introduction to soil science, soil organic matter dynamics, and related laboratory techniques

To je název nového kurzu, který je šitý na míru všem, kteří se věnují půdám / New course for all those who are interested in soil science

Kurz vás provede základními fyzikálními a chemickými vlastnostmi půd, osvštlí jak vznikají a jak se klasifikují. Hlavní pozornost bude věnována organické hmotě v půdách, její dynamice, obsahu uhlíku a to vše v souvislosti se změnou klimatu a rostoucí koncetrací CO2 v atmosféře.

Součástí kurzu je terénní cvičení následované prací v laboratoři, kde se naučíte analyzovat jednak základní půdní charakteristiky jako je pH, obsah vody, hustota, velikostní frakce aj., ale analytické metody ke stanovení různých parametrů organické hmoty v půdě obsažené.

This lecture will deal with the basics of soil science, including soil development and classification, soil chemistry and soil physics. Special focus will be put on soil organic matter dynamics and organic carbon storage in soil with links to climate change and rising atmospheric CO2 concentrations. A part of the course will be taking place in the field where the student will take volumetric soil samples. These samples will then be used to analyse basic soil properties in the laboratory, such as pH value, water content, density, or particle size. Soil organic matter related laboratory methods taught will be the measurement of heterotrophic respiration and organic carbon contents, and the separation of the soil into fractions relatable to different stabilization mechanisms of soil organic carbon.

Kurz povede mladý nadšený a velmi symatický vědec dr. Gerrit Angst z Ústavu půdní biologie BC AV ČR v Českých Budějovicích.

The course will be led by a young enthusiastic and great scientist dr. Gerrit Angst from the Institute of Soil Biology of the Academy of Sciences of the Czech Republic in České Budějovice.

Nebojte se, že to bude v angličtině, bude to skvělý kurz, tak se zapište!

Publikováno: Úterý 01.10.2019 00:00