E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv

Výběrové řízení Erasmus
Ústav pro životní prostředí vyhlašuje výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus v akademickém roce 2019/2020, které se koná dne 12.3. od 13:00 hodin v kanceláři ředitele ÚŽP.
Vyberove rizeni 2019.doc
Den otevřených dveří
Zavítejte k nám v pátek 18. 1. 2019 a sobotu 19. 1. 2019, vyslechněte si informační přednášku, seznamte se s našimi projekty a prohlédněte si naše laboratoře.
Novinky na webu ÚŽP
Nově je na našem webu stránka "Média" a stránka "Publikační činnost", kde naleznete odkazy na vystoupení našich kolegů v médiích a aktuální souhrn publikací v mezinárodních vědeckých časopisech.
Jan Hovorka ve Studiu 6
Jan Hovorka, vedoucí laboratoře kvality ovzduší, hovořil ve Studiu 6 o znečištění ovzduší lokálními topeništi.
Kniha, která vám změní život, nebo alespoň část studia u nás ;-)
Prima knížka o tom, jak psát bakalářku nebo diplomku, prostě odborný text. Uvidíte, že to není taková záhada a rozhodně to nemusí být utrpení ;-) Nechte si poradit!
Kurz celoživotního vzdělávání – Odpadové hospodářství pro původce odpadů
Ústav pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vypisuje v zimním semestru 2018/2019 nový kurz celoživotního vzdělávání „Odpadové hospodářství pro původce odpadů".
Odbrorné semináře ÚŽP
Zimní semestr 2018/2019 středa 15:00 – 16:30, Krajinova posluchárna B14 (Benátská 2, II. mezipatro)
Předmět: Efektivní komunikace s veřejností v ochraně přírody a péči o životní prostředí
Zajímá vás, jak prosazovat cíle ochrany přírody? Jak úspěšně prezentovat? Jak komunikovat s veřejností? S oponenty?
Prof. Tomáš Cajthaml ve Studiu 6
Ředitel našeho ústavu prof. Tomáš Cajthaml hovořil o kontaminaci vody a půdy v důsledku povodní.
Zemědělská politika EU – pohroma pro polní ptáky
Ve vlivném mezinárodním časopise Conservation Letters právě vyšla studie dokládající, že od vstupu Česka do Evropské unie ubývají naši polní ptáci rychleji. Na studii se podílel doc. Jiří Reif z našeho pracoviště.
Dan Vondrák získal cenu za nejlepší poster
Na konferenci o jezerech IPA-IAL 2018, která se letos konala ve Stockholmu, obdržel doktorand našeho ústavu Dan Vondrák cenu za nejlepší poster.
Cyklus seminářů "Úspory energie a uhlíková stopa"
Organizace CI2, o. p. s. ve spolupráci s odbornými partnery pořádá druhý cyklus seminářů na téma úspory energií a změna klimatu. Cílem plánovaných seminářů je aktivně šířit informace a vzdělávat subjekty a jednotlivce v oblasti úspor ve spotřebě energií a dále informovat o ochraně klimatu a uhlíkové stopě.
Prof. Tomáš Cajthaml v ČT24
Ředitel našeho ústavu prof. Tomáš Cajthaml hovořil v ČT24 o problematice plastů v životním prostředí.
Prof. Kindlmann ve Studiu 6
Zajímavý rozhovor o ohrožení biodiverzity s prof Kindlmannem z našeho ústavu:
Pracovní místo Odbor životního prostředí MěÚ Příbram
Výběrové řízení na obsazení pracovního místa v Odboru životního prostředí MěÚ Příbram.
Informace.pdf
Přihláška.pdf
Pracovní místo DEKONTA
Společnost DEKONTA, a.s. hledá operátor MIP analyzátoru a vzorkovací specialista
ODBORNÉ SEMINÁŘE ÚŽP
Letní semestr 2018 středa 15:00 - 16:30, Krajinova posluchárna B14 (Benátská 2, II. mezipatro)
Prof. Pavel Kindlmann ve Studiu 6
Prof. Kindlmann objasňuje rozsah poklesu biodiverzity v České republice a důvody, proč k tomu dochází, ve Studiu 6.
Jan Hovorka: Domácí topeniště mohou zhoršit smog víc než továrna
V minulých dnech přinesl zpravodajský portál idnes.cz zajímavý rozhovor s doktorem Janem Hovorkou z našeho ústavu.
Výběrové řízení na ERASMUS 2018/19
Ústav pro životní prostředí vyhlašuje výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus ve školním roce 2018/2019. Výběrové řízení se koná dne 20.3. od 10:00 hodin v kanceláři prof Kindlmanna.
Rozhovor s doc. Jiřím Reifem
Krátký rozhovor s Jiřím Reifem zveřejnil v minulých dnech na svém blogu skandinávský ekologický časopis Oikos Journal
Zájemci o studium
Na vzájemných vztazích a vlivech ovzduší, vody, hornin, půdy, organismů, včetně člověka, ekosystémů i energie, závisí přežití lidstva na planetě Zemi. Chcete jim porozumět a pomoc? Studujte program Ochrana životního prostředí při Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Den otevřených dveří
v pátek a sobotu 19. a 20. ledna 2018 proběhne den otevřených dveří během kterého bude prezentován studijní obor Ochrana životního prostředí.
Spor o vodu. Umělé zasněžování horám škodí, skiareály by měly platit jako každý jiný, říká Fuksa
Dr. Fuksa (VÚV TGM) v diskusi s Liborem Knotem (Asociace horských středisek) v DVTV!
Prof. Tomáš Cajthaml v ČT24
Ředitel našeho ústavu prof. Tomáš Cajthaml hovořil o problémech spojených s nedávnou havárií íránského tankeru Sanchi.
Proběhl vánoční večírek ÚŽP
Děkujeme Honzovi Hanzelkovi a Danovi Vondrákovi za organizaci letošního večírku. Povedl se na jedničku. Několik fotografií je umístěno zde:
Prof. Tomáš Cajthaml ve Studiu 6
Ředitel našeho ústavu prof. Tomáš Cajthaml hovořil 10. 10. 2017 v pořadu Studio 6 o problematice přítomnosti mikroplastů ve vodě.
Doc. Jiří Reif v České televizi
Ornitolog a oblíbený pedagog našeho ústavu doc. Jiří Reif hovořil 1. 12. 2017 ve Studiu 6 České televize o tom, proč ubývá ptáků v naší přírodě.
jirka.jpg
Vánoční večírek ÚŽP 2017
Večírek se koná 20. prosince od 18:00 hod v přízemí Benátské 2. Vstupné činí 100 Kč, při věnování daru do tomboly pouze 80 Kč.
Kurz: Hot topic of environmental sciences
Letošní náplní předmětu Hot topic of environmental sciences (MO550C06E) bude kurz vedený Prof. Andreou R. Ferro (Clarkson University, USA) na téma: Quantitative Analysis of Human Exposure to Airborne Particulate Matter: Indoor Sources, Human Activity Patterns, Indoor/Outdoor Relationships
Panelová diskuse: Pitná voda ze sklenice, narazíme na sinice?
Panelová diskuse v rámci Týdne vědy, které se účastní i náš ústav.
predmet komunikace
andrea_ferro
Kurz práce v příkazové řádce Linuxu nejen pro MetaCentrum 2018
Nebojte se příkazové řádky Linuxu! Je to mocný a přívětivý nástroj. Prakticky shodně funguje příkazová řádka i v Mac OS X, BSD a dalších UNIXových systémech, nejen v Linuxu. Základní znalost Linuxu není nutná. Kurz bude probíhat v Linuxu, ale většina věcí funguje stejně na Mac OS X a dalších UNIXech. Znalosti práce v Linuxu/UNIXu se hodí např. při zpracování molekulárních a jiných dat. MetaCentrum je služba CESNETu poskytující přístup k obrovské výpočetní kapacitě. Bude-li se kurzu účastnit alespoň jeden člověk nemluvící česky, kurz bude anglicky.
Prof. Jan Frouz v pořadu Fokus Václava Moravce
V pořadu Fokus Václava Moravce hovořil 5. 9. 2017 prof. Jan Frouz z našeho ústavu o důsledcích globální klimatické změny a o koloběhu živin v lesním ekosystému.
Rozhovor: Ptáci v akátovém trní
Hostem mého rozhovoru je kolega Jan Hanzelka, který je čerstvým absolventem doktorského oboru Environmentální vědy na Ústavu pro životní prostředí. V rámci své dizertace se pod vedením doc. Jiřího Reifa zabýval aplikovanou ornitologií. Výsledky svého výzkumu publikoval v několika mezinárodních vědeckých časopisech.
4th PA6 TFAQ meeting
The 4th Plenary meeting of EUSDR Priority Area 6 Task Force on Air Quality will take place from 18th to July 20th 2017 at the Institute for Environmental Studies of the Faculty of Science, Charles University. The main objective of the TFAQ meeting will be to refine the project concept LIFE CONSPIRO – Breathing Together for Local Air Quality.
[···]
[···]
[···]
Prázdninový provoz knihovny
Seminář PAGES
Změny klimatu a prostředí v současnosti a v nejmladší geologické minulosti
Výběrové řízení na ERASMUS 2017/18
Ústav pro životní prostředí vyhlašuje výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus ve školním roce 2017/2018. Výběrové řízení se koná dne 20.3. od 13:00 hodin v kanceláři ředitele ÚŽP.
ČHMÚ - pracovní nabídka
Český hydrometeorologický ústav, oddělení Informační systém kvality ovzduší nabízí dvě volné pozice "pracovník ochrany čistoty ovzduší".
Lýkožrout pod dohledem satelitů
Napadení lesů kůrovcem vyvolává v lidech typicky negativní emoce a vede až k bouřlivým debatám. Zvláště patrné je to při diskuzích o Národním parku (NP) Šumava. Skupina vědců včetně Josefa Brůny z Ústavu pro životní prostředí naší fakulty se svým výzkumem snaží předpovědět, kde hrozí napadení kůrovcem nejvíce.
Rozhovor: Jak masově užívaná léčiva ovlivňují buněčné signální dráhy?
S Martinem Ezechiášem z Ústavu pro životní prostředí UK jsem si byla pohovořit o jeho práci týkající se hormonálních účinků léčiv. Martin se ve své doktorské práci věnuje látkám v životním prostředí, které mění funkci endokrinního systému – slučování, přenos, metabolismus, vylučování a působení hormonů – a které v buňkách blokují receptory hormonů.
STATISTIKA - konzultace
Katedra pravděpodobnosti a matematické statistiky MFF UK nabízí zaměstnancům a studentům UK možnost statistických konzultací zdarma.
Den otevřených dveří na Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR
V rámci Týdne vědy a techniky AV ČR 2015 proběhne na Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR ve dnech 9. a 10. listopadu 2016 vždy od 13 do 17 hod Den otevřených dveří. Jste srdečně vítáni!
Úprava okruhů otázek k bakalářským SZZK
V bloku Limnologie a ochrana vod byly upraveny poslední tři otázky.
Přednáška_Sinice-hrozba pro pitnou vodu.pdf
Pozvánka DOD_VŠ_2016.pdf
Soutěž Pro vodu
Soutěž Pro vodu vyhlašuje Nadace Partnerství za finanční podpory Nestlé.
Nabídka zaměstnání v oboru GIS - Správa KRNAP
Správa KRNAP hledá nového kolegu se zaměřením na GIS a GNSS, který by od 1. března 2017 nahradil kolegyni odcházející do penze. Další informace v přiloženém pdf.
Volitelné předměty 2016/2017
Výběr zajímavých předmětů zajišťovaných Ústavem pro životní prostředí v akademickém roce 2016/2017
Letní provoz KNIHOVNY
[···]
Eddy Covariance Training
The course objective is to give the participants an in depth overview of all the important theoretical and practical aspects in designing and performing Eddy Covariance experiments. We also show the ease of setting up a complete Eddy Covariance station with the LI-COR gas analyzers and the new SMARTFlux device which allows EddyPro to perform realtime flux caculations right in the field. After this workshop participants will be able to properly design and perform Eddy Covariance experiments.
Specialista_GIS_2017.pdf
Stipendia německé nadace pro pro studium ochrany a tvorby životního prostředí
Německá spolková nadace pro životní prostředí - DBU nabízí výzkumné pobyty se stipendiem ve Spolkové republice Německo mladým výzkumným pracovníkům v oblasti životního prostředí max. do 3 let od ukončení vysokoškolského studia. Termín pro podání přihlášek je 1.8. 2016.
Consistent response of bird populations to climate change on two continents
Podle studie uveřejněné začátkem dubna v časopise Science, na které se v rámci velkého mezinárodního týmu podílel i Jiří Reif z Ústavu pro životní prostředí PřF UK, zanechávají současné klimatické změny výrazné stopy v početnosti ptačích populací.
STUDENTI POZOR! Nové informace o vkládání závěrečných prací (DP a BP) do SIS
Pozorně čtěte!!!
Diskutujte v Respektu s Janem Frouzem o mravenčích superkoloniích
Na téma života v gigantických mravenčích superkoloniích, invaze argentinského mravence do Evropy, vzájemné spolupráce mezi jednotlivými mravenčími hnízdy, hrozící války mezi jednotlivými druhy i toho, co to může znamenat pro život v české kotlině, můžete 13. 5. od 11:00 v RESPEKTU diskutovat s půdním biologem Janem Frouzem. Dotazy můžete pokládat již nyní- viz odkaz.
S Fulbrightem do Ameriky
Zajímavá nabídka stipendií pro studium a vědecké stáže v USA.
A course of Agro-environmental schemes and its effect on nature in Europe
The course will be guided by dr. Simon Mortimer from the Center for Agri-environmental Research, University of Reading, UK at the time of 8.-11. February 2011. Fro more info see attached pdf file.
Doporučené předměty pro bakaláře OŽP
Milí noví kolegové, na úvodním setkání v Poříčí jste se ptali na výběr vhodných volitelných předmětů. Zde jej naleznete.
Nestřílel bych je, ale převezl jinam
Původní druhy živočichů či rostlin mají vždy přednost, ale není dobré to s ochranářstvím přehánět, říká prof. Pavel Kindlmann. Více se můžete dočíst v krátkém rozhovoru prof. Kindlmana pro Lidové Noviny.
Mgr. Ivana Kopecká obsadila 1. místo v soutěži J.S. Čecha
Mgr. Ivana Kopecká obsadila 1. místo v 3. ročníku soutěže J.S. Čecha o nejlepší diplomovou práci studentů v oboru ochrany vod pořádaný společností Hydrotech. Gratulujeme!!!
Speciální seminář Absolventi OŽP - kde jsou a co dělají
v rámci odborného semináře k nám zavítá několik z mnoha absolventů, kteří pracují v oboru
Doc. Frouz pod palbou Jana Krause
Jak si mravenci topí v mraveništi? Vládne v mraveništích chaos nebo řád? Ředitel ÚŽP doc. Ing. Jan Frouz, CSc. čelil všetečným otázkám v pořadu Show Jana Krase na televizní stanici Prima (pátek 15. 10. v 21:50).
Příkaz děkana č. 12/2010/334 k doplňování údajů o závěrečných pracích odevzdaných k obhajobě v akademickém roce 2009/10 do Studijního informačního systému
Přihlašování k tématu BP a DP v SIS
Generování individuálních studijních plánů doktorandů 1. ročníků pod systémem SIS
Generování individuálních studijních plánů (ISP) doktorandů 1. ročníků pod systémem SIS - metodický pokyn pro doktorandy a školitele
Aphid Biodiversity under Environmental Change - nová kniha prof. Kindlmanna
Vydavatelství Springer vypustilo do světa novou knihu prof. Kindlmanna, která shrnuje současné poznatky o populační dynamice a ekologii mšic v kontextu současného měnícího se světa.
Soutěž studentských projektů Chytrá řešení pro životní prostředí
Ministerstvo životního prostředí ČR vypsalo soutěž studentských projektů, přinášejících inovativní řešení ve vybraných oblastech ochrany životního prostředí.
Morušky 2011 - 6. ročník mezinárodní studentské vědecké konference
Výsledky dvacetiletého sledování přírodního vývoje lesů v NP Bavorský les, přednáška dr. Marco Heurich
Česká botanická společnost ve spolupráci s Ústavem pro životní prostředí PřF UK a Bund Naturschutz in Bayern pořádá tuto přenášku dne 7.1. 2013 od 17 hodin v Krajinově posluchárně
Cena prof Čihalíka za vynikající DP pro Pavla Horáka
Social event with music ;-)
Wednesday June 17 at 7 pm in a new bar at Albertov 6. Mucis by Blue Box Band Plzeň! Ve středu 17.6. od 19 hod v Bistru u Medvěda - "nové" bistro na Albertově 6. Budou nástroje (Blue Box Band Plzeň) a bude pohoda, určitě přijďtě.
Vyšla kniha Lesy Šumavy, lýkožrout a ochrana přírody
Ke konci roku 2012 vyšla nová kniha autorů Kindlmann, Matějka, Doležal "Lesy Šumavy, lýkožrout a ochrana přírody".
Křest knihy Lesy Šumavy, lýkožrout a ochrana přírody
Dovolujeme si vás srdečně pozvat na křest právě vydané knihy autorů Kindlmann, Matějka, Doležal "Lesy Šumavy, lýkožrout a ochrana přírody" v úterý, dne 13.11., od 14 hodin v knihovně Ústavu pro životní prostředí, Benátská 2, Praha 2.
Podpořte projekt svého kolegy!
Mgr. Vojta Pilnáček, náš absolvent a nyní student doktorského studia, byl jmenován za svou diplomovou práci na cenu děkna a nyní podává návrh projektu pro získání finančních prostředků ve studentské soutěži Unilever Sustainable Challenge. Aby jeho projekt postoupil do dalšího kola, potřebuje vaši podoporu, VÁŠ HLAS! ve veřejném hlasování.
7th PGS Conference 2016
Vážení pedagogové, studenti a přátelé životního prostředí, rádi bychom Vás pozvali na sedmý ročník Studentské PGS konference. Letos se bude konat 19.2.2016 od 8.00 hodin v Krajinově posluchárně na ÚŽP (Benátská 2). Níže najdete pozvánku a program.
Výběrové řízení na ERASMUS 2016/17
Ústav pro životní prostředí vyhlašuje výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus ve školním roce 2016/2017. Výběrové řízení se koná dne 21.3. 2016 od 13:00 hodin v kanceláři ředitele ÚŽP.
Možnost ročního magisterského studia ve Francii
Université de Rennes 1, Francie nabízí možnost ročního magisterského studia v Rennes.
Workshop PRVOUKa Environmentální výzkum 9. 11. 2012
V pátek, 9. listopadu 2012, se bude v budově Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, Benátská 2, Praha 2, konat workshop PRVOUKa Environmentální výzkum, Perspektivy environmentálního výzkumu UK.
Seminář "Mikročástice a prach v ovzduší - topná seozóna začíná"
Seminář pořádá Společnost pro trvale udržitelný život v úterý 5. listopadu 2013 od 16. 00 do 19:00 hodin Praha 1, Novotného lávka 5, Klub techniků, místnost č. 319
Zemřel doc. RNDr. Jiří Popovský, CSc.
New book: Soil Biota and Ecosystem Development in Post Mining Sites
Editor: prof. Ing. Jan Frouz, CSc.
Den otevřených dveří
Ústav pro životní prostředí zve všechny zájemce o studium v bakalářském a magisterském studijním oboru Ochrana životního prostředí na den otevřených dveří.
Pozvánka na přednášku Monitoring a data v ochraně přírody: Diverzita druhů a společenstev jako materiál pro praxi, databáze a aplikace
Kde: Benátská 2, Krajinova posluchárna Kdy: čtvrtek 9. dubna 2015, od 13:10 Kdo: přednáší Mgr. Karel Chobot, Ph.D., vedoucí odboru monitoringu biodiverzity AOPK
Jan Hovorka: O aerosolech a vzducholodích, Radio Leonardo 17.2.2014
Rozhovor RNDr. Jana Hovorky, PhD nejen o kvalitě ovzduší v Radiu Leonardo.
Ochrana ptáků ve východní Evropě jako Editors choice v Biological Conservation
Článek autorů z Ústavu pro životní prostředí o zlepšování stavu populací chráněných druhů páků ve východní Evropě byl vybrán editory časopisu Biological Conservation jako nejzajímavější z dubnového čísla.
Ovlivní usychání lesů na Šumavě vodní režim v Pošumaví?
Diskuzní seminář, ve kterém se sřetnou dvě zcela rozdílné názorové vědecké skupiny, očekáváme živou a možná i živelnou? diskuzi !!
Pakomáři ve světle reflektorů
Dr. Tátosová a prof. Frouz zorganizovali pakomárologické sympozium s celosvětovou účastí.
Výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus ve školním roce 2015/2016
Garanti ročníků studia OŽP

Akce dokumentů