Open Call: Visegrad Scholarships

Visegrad Scholarship Program is an academic mobility program connecting scholars and public and private universities within the V4 region (Czechia, Hungary, Poland, Slovakia) as well as in the Western Balkans (Albania, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Montenegro, North Macedonia, Serbia) and Eastern Partnership countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, Ukraine).

Citizens of 16 countries are eligible to apply for 1 to 4 semesters of studies/research at, Master’s as well as post-Master’s level at all accredited higher-education institutions of their choice (incl. science academies). Citizens of V4 countries can also apply for Bachelor’s degree support at a university in another V4 country.

The financial support is given both to the selected scholars (€2,500 per each semester) and the host institutions (€1,500 per each semester).

Deadline for on-line applications: March 15, 2022 More information at http://visegrad.study/

Visegrádský stipendijní program je akademický program propojující studenty a výzkumníky a veřejné i soukromé vysoké školy a univerzity v regionu V4 (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovenko), ale také na západním Balkáně (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie a Srbsko) a v zemích Východního partnerství (Arménia, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina).

Občané těchto 16 zemí se mohou hlásit o stipendijní podporu v délce 1 až 4 semestrů, a to na magisterském a pomagisterstkém (doktorském či postdoc) stupni na všech akreditovaných oborech na vysokých školách, univerzitách či ústavech akademií věd. Občané zemí V4 mohou rovněž požádat o podporu v bakalářském studiu na univerzitě v jiné zemi V4.

Finanční podpora je poskytována jak vyjíždějícím studentům (ve výši 2.500 €/semestr), tak i jejich přijímajícím školám (1.500 €/semestr).

Uzávěrka elektronické přihlášky: 15. březen 2022 Další informace a odkazy: http://visegrad.study/

Publikováno: Pondělí 07.02.2022 09:10