E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Listy o biologii aneb pohled do vědecké kuchyně

Čteme-li vědecké publikace a posloucháme-li přednášky, můžeme snadno nabýt dojem, že věda se řídí přísnými objektivními pravidly a pro osobní příběhy výzkumníků v ní není žádné místo. Vydaná korespondence dvou vědců ale ukazuje, že vědecké teorie vznikají v dramatických soubojích, do nichž je potřeba vstoupit celou svou bytostí.

Oba souputníci a přátelé, Zdeněk Neubauer (1942-2016) i Ladislav Kováč (*1932), patří ke generaci vědců těžce zkoušené událostmi dvacátého století.

Ladislav Kováč začínal svou kariéru v 60. letech jako velmi úspěšný biochemik na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy byl donucen zanechat vědecké práce a vykonávat podřadná povolání. Využil však dostatek volného času ke studiu knih a zabýval se i filosofií a dějinami vědy. Postupně docházel k názoru, že společenské a humanitní vědy zaostávají za přírodními vědami, protože jim chybí jasná a přísná vědecká metodika a také se nedokázaly odtrhnout od starých, tradičních textů. Humanitním vědám by proto v pokroku mohlo pomoci, pokud by si vypracovaly novou metodologii, podobnou přírodním vědám (tedy s využitím statistiky apod.). Dnes již Ladislav Kováč takto přísnou pozici opustil, ale ve své době se jednalo o autora s jasně vědeckým pohledem na svět.

Zdeněk Neubauer, absolvent naší fakulty, dospěl postupně k opačným východiskům. Ke studiu biologie jej nejprve přilákal zájem o mykologii, postupně se stal navíc skvělým mikrobiologem. Během komunistické normalizace (od 70. let) také nemohl pokračovat ve vědecké práci a stejně jako Kováč využil čas ke studiu a k dlouhým debatám se vzdělanými přáteli v rámci tzv. bytových seminářů. Na rozdíl od Kováče dospěl k názoru, že přírodním vědám velmi schází spojení s tradicí a s texty dávných autorů, a proto trpí příliš úzkým pohledem na přírodu, a mnoho zajímavých věcí jim tak uniká.

Ať už je nám bližší pohled Kováče nebo Neubauera, kniha nabízí vzrušující zápas mezi dvěma velmi vzdělanými aktéry, kteří si pomocí dlouhých sporů, hádek i spolupráce postupně ujasňují vlastní názory. A to vše v těžkých dobách totality, kdy své zájmy musely provozovat pololegálně. Je tak i dokladem o jejich statečné vytrvalosti. Navzdory perzekuci se nevzdali svého zájmu o vědu, ale dále se snažili vzdělávat sami, i když nebylo vůbec jisté, zda nabyté vědomosti ještě někdy využijí v nějakém výzkumu či zda budou moci publikovat. Kniha je tak i velkým povzbuzením pro studenty a čtenáře studující v současnosti. Díky ní si mohou uvědomit, že akademické svobody nejsou žádnou samozřejmostí a je nutno si jich skutečně vážit.

Ladislav KOVÁČ, Zdeněk NEUBAUER: Listy o biologii. Korespondence 1975-1990 a další texty. Praha: Malvern, 2019.

Roman Figura

Publikováno: Pondělí 04.05.2020 11:55

Akce dokumentů