Oškliví papoušci? Děkujeme, nemáme zájem…

V nedávné době se vědci z Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s vědci z německé University of Duisburg-Essen pokusili zjistit, nakolik je v zoologických zahradách upřednostňován půvab papoušků před potřebou ochrany jejich druhů.

Podobné studie již pod vedením stejných vědců probíhaly na jiných skupinách obratlovců, kupříkladu na hroznýšovitých hadech či bažantovitých ptácích, a došly vždy k podobným výsledkům. Tato studie na papoušcích nepřekvapila. Ukázalo se, že druhy papoušků, hodnocené v rozsáhlém průzkumu jako krásné, jsou v zoologických zahradách chováni hojněji, než ty méně pohledné. Tyto výsledky jsou do jisté míry pochopitelné, neboť příjmy zoologických zahrad se odvíjejí od počtu návštěvníků a ti chtějí vidět především papoušky "krásné".

Charakteristiky, které nám u papoušků připadají krásné, jsou hlavně barevnost a velikost, u druhé jmenované však nešlo o přímé hodnocení, obrázky papoušků totiž byly ve standardizované velikosti.

Co se barvy týče, na papoušcích se nám líbí především modrá, oranžová a žlutá barva, zelení papoušci obsadili na žebříčku půvabu vesměs poslední příčky.

Zoologické zahrady se v dnešní době významně podílejí na ochraně ohrožených druhů. Nejinak by tomu ovšem mělo být i v případě papoušků, mohlo by se totiž jednoho dne stát, že nám na světě již žádní „oškliví“ papoušci nezbudou.

Frynta D, Lišková S, Bűltmann S, Burda H (2010) Being Attractive Brings Advantages: The Case of Parrot Species in Captivity. PLoS ONE 5(9): e12568. doi:10.1371/journal.pone.0012568

Kristýna Cholevová