Projednávání na vědecké radě UK

průběh jednání Vědecké rady Univerzity Karlovy

přednáška uchazeče o jmenovací řízení

1. O předběžném termínu přednášky před Vědeckou radou UK by měli být uchazeči informováni fakultou, které v dostatečném předstihu po kladném projednání v Kolegiu rektorky oznámíme předpokládaný termín zasedání Vědecké rady, kde by měla být zařazena přednáška daného uchazeče o jmenovací řízení.
  2. Asi 14 dní před samotným jednáním Vědecké rady UK bude uchazečům na jejich pracoviště zaslána pozvánka prorektora pro akademické kvalifikace.
  3. V pozvánce bude uveden kontakt na pracovníka RUK, kterému by uchazeč měl nahlásit svoji účast na jednání.
  4. V pozvánce bude uveden i předběžný čas, kdy se plánuje vystoupení uchazeče. Uchazeče prosíme, aby se dostavil v dostatečném předstihu před tímto uvedeným časovým termínem, neboť se může změnit ad hoc program jednání a čas přednášky se tak může posunout.
  5. Současně s pozvánkou uchazeči je zaslána pozvánka i děkanovi dané fakulty, který by měl pozvat předsedu komise na jednání VR UK.
  6. Na jednání Vědecké rady UK je zařazeno zpravidla několik přednášek z různých fakult. Vyhlášení výsledků se koná po přednášce všech uchazečů, tj. po uzavřeném jednání a přestávce, během které se tajně hlasuje.

Stručný popis průběhu přednášky uchazeče před VR UK:

1. Projednávání bodu „Návrhy na jmenování profesorem“ má zpravidla ve své kompetenci prorektor pro akademické kvalifikace, který tento bod řídí
  2. Pan prorektor vyzve děkana fakulty (případně jeho přítomného zástupce), aby ve stručnosti představil návrh fakulty.
  3. Pan děkan představí stručně profil kandidáta a průběh projednání řízení na fakultní úrovni.
  4. Pan prorektor poděkuje panu děkanovi a vyzve uchazeče, aby přednesl přednášku
  5. Uchazeč přednese přednášku – v rámci cca 10 minut uchazeč představí svůj obor (historie – současnost – budoucnost) a svoje postavení v rámci něj (vědecká práce, pedagogická činnost, projektová a konferenční aktivita). Přednáška se říká bez použití jakékoli prezentace (PWP apod.).
  6. Po přednášce bývá vyzván na začátku diskuze předseda komise (případně zástupce předsedy komise,), zda se chce k řízení v krátkosti vyjádřit. Jedná se o představení práce komise a celkovou podporu uchazeče v rámci maximálně 2 minut.
  7. Následují otázky od členů vědecké rady – mohou být obecného charakteru i odborného. Vědecké rada je složena z členů ze všech vědních oborů, tj. laici i odborníci na dané téma.
  8. Uchazeč odpovídá na otázky.
  9. Po skončení dotazů pan prorektor poděkuje uchazeči.
  10. Po skončení vystoupení posledního uchazeče pan prorektor vyhlásí uzavřenou část jednání.
  11. Po uzavřeném jednání vyzve prorektor členy vědecké rady k hlasování...Na to volně navazuje přestávka…
  12. Po skončení přestávky vyhlásí paní rektorka / pověřený prorektor výsledky.
  13. Uchazeči si vyslechnou výsledky, zatleská se a členové VR jim mohou jít pogratulovat.

Praktické informace

1. Oslovení na začátku přednášky: „Vaše magnificence, vážená paní rektorko, vážení páni prorektoři, honorabiles, spectabiles, vážení hosté“
  2. Vhodné oblečení – smart casual / formal dress code
  3. Jmenování profesorkou / profesorem – přednáškou uchazeč nezískává titul profesora! Po Vědecké radě jsou zpravidla do 10-ti dnů postoupeny všechny požadované materiály uchazeče ministru školství mládeže a tělovýchovy ČR.
  4. MŠMT ČR má v kompetenci poté další řízení – předložení podkladů Vládě ČR a Prezidentu ČR ke jmenování.
  5. Promoce – organizace a slavnostní předání je v kompetenci MŠMT ČR