E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS - veřejné aktuality

Kanál RSS

Albertovské stráně 2024
Je tu jaro a s ním tradiční a oblíbená akce, letos již popatnácté. Zveme i tentokrát všechny zájemce z řad studentů i zaměstnanců, kteří chtějí zvelebit albertovské stráně, a to v úterý 7. května 2024 od 10:00 do 16:00. Čeká na vás i bohatý doprovodný program. Akci pořádá SKAS a studentské spolky EGEA Praha, GAS, Hydrant a Přífuk. Těšíme se na vás!
Přerušení dodávky vody ve středu 24.4. na Albertově
Ve středu 24.4.2024 bude přerušena dodávka vody v lokalitě Albertov kvůli přepojení na nově budované přípojky. Pro zaměstnance je tento den doporučena práce z domova a výuka se doporučuje vést distanční formou.
Konference Rosteme s chemií
Přihlášky na konferenci, která na chemické sekci naší fakulty proběhne 27. a 28.6., je možné podávat do 30. dubna. Po rozkliknutí si můžete přečíst rozhovor s organizátory.
Pozvánka na habilitační přednášku doc. RNDr. Stanislava Krafta, Ph.D.
Přednáška „Funkční dopravní regiony a nové datové zdroje ve výzkumu prostorové organizace a vývojové dynamiky dopravních interakcí “ v rámci habilitačního řízení doc. RNDr. Stanislava Krafta, Ph.D., se uskuteční dne 9. května 2024 od 9:00 v Pravé rýsovně.
Webinář II k tématu zvyšování odolnosti na vysokých školách
Dovolujeme si Vás a Vaše kolegy pozvat na webinář II k tématu zvýšení odolnosti na vysokých školách, který se uskuteční dne 25.4. 2024 od 14.00 do 16.00 hod., odkaz na připojení naleznete níže, na webinář není třeba se registrovat.
Biocentrum - Kampus Albertov - pozvánka na prezentaci pro akademickou veřejnost
Prezentace a vizualizace budovy Biocentra architekty ze studia Znamení čtyř - architekti, s.r.o. se koná 25. dubna 2024 v 17hod ve velké posluchárně Purkyňova ústavu za účasti rektorky UK prof. Mileny Králíčkové a děkanů PřF UK, I. LF UK a MFF UK prof. Jiřího Zimy, prof. Martina Vokurky a doc. Mirko Rokyty. Po skončení prezentace bude prostor pro dotazy účastníků.
Laureáty prestižních cen Univerzity Karlovy jsou i absolventka a absolventi naší fakulty
Již tradičně byly předány prestižní ceny výjimečně nadaným studentkám a studentům a absolventkám a absolventům Univerzity Karlovy. Z rukou rektorky Mileny Králíčkové ocenění převzali i Bc. Klára Koběrská, Mgr. Oldřich Mokruša a Mgr. Martin Orságh z naší fakulty. Gratulujeme!
Pozvánka: Udržitelnost na PřF UK
Akademický senát si dovoluje pozvat fakultní veřejnost na otevřené jednání Komise pro rozvoj na téma udržitelnosti. Hostem jednání bude manažerka udržitelného rozvoje UK Mgr. Ing. Nikola Rusová. Jednání proběhne na Albertově 6.
Kurz: Advanced EM - 3D imaging 2024
Biologické cenrum AV ČR a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích zve zájemce, kteří se chtějí seznámit s principy TEM a SEM a vybraných pokročilých technik EM, na kurz Advanced EM- 3D imaging 2024, který proběhne od 11. do 13. června 2024 v Českých Budějovicích. Registrace do 31. května 2024.
České vědecké naděje zabodovaly v Lucembursku
Evropská olympiáda experimentálních věd (EOES), v níž soutěží ty nejlepší týmy mladých středoškoláků z Evropské unie a Ukrajiny, proběhla letos v Lucembursku. Za účasti mentorů z českých národních kol oborových olympiád (z větší části z PřF UK) přivezli čeští středoškoláci zlatou a stříbrnou medaili. Zlatí Češi se stali dokonce absolutními vítězi celé soutěže! Gratulujeme!
Univerzita Karlova se posunula v prestižním mezinárodním žebříčku, nově bodují zejména geologické obory
Podle nově zveřejněného mezinárodního žebříčku QS World University Rankings by Subject 2024 si Univerzita Karlova polepšila hned ve třech oborech. Univerzita Karlova si oproti loňskému roku konkrétně polepšila v  oborech historie, lingvistika a filozofie. Nově se pak mezi nejlepšími školami v celosvětovém srovnání nachází v oborech archeologie, geologie, geofyzika a vědy o Zemi.
Geografické pondělí: Česko – země hradů a zámků
Hrady, zámky, tvrze a zříceniny, kterými je naše země takřka poseta, nejenže odkazují na bohaté dějiny Česka, ale představují unikátní geografické prvky, které tvoří charakteristickou část české krajiny. Díky rozmanitosti těchto historických památek, které přitahují pozornost turistů, získala naše země přezdívku „pohádková“ země hradů a zámků. Těmito fascinujícími místy nás provede kastelán zámku Zákupy Vladimír Tregl, který se podělí o své znalosti, zkušenosti a nadšení pro svou práci. Moderuje Ivana Kulhánková.
Nezastavitelná Bianka Mičke
Na Katedře fyziologie Přírodovědecké fakulty UK zkoumá střevní mikrobiom a pracuje jako laborantka, k tomu se aktivně věnuje různým sportům – běhu, jízdě na kole, veslování, paddleboardingu, překážkovým běhům a hlavně wingu. V tomto větrném sportu, kde se plachtí za pomoci nafukovacího křídla ve větru, vyhrála v březnu dvě stříbrné medaile na mistrovství světa ve Finsku.
Botanické exkurze do okolí Prahy
Srdečně zveme všechny zájemce na botanické exkurze do okolí Prahy, které pořádá Česká botanická společnost a katedra botaniky PřF UK. První z nich je v sobotu 20. dubna a zavede vás za lišejníky a rostlinami na perlu středního Povltaví. Studenti PřF UK si mohou exkurze zapsat jako předmět v SIS. Těšíme se na vás!
HACKATHON: Využití družicového výzkumu pozorování Země při sledování a vyhodnocení světových událostí
Výzkumný tým EO4Landscape Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie vás zve na hackathon na téma "Využití družicového výzkumu pozorování Země při sledování a vyhodnocení světových událostí", který se uskuteční na Albertově o víkendu 27.-28. dubna.
Inovativní přístup k planárně chirálním látkám
Dr. Vojtěch Dočekal a prof. Jan Veselý z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty UK popsali novou vysoce efektivní metodu přípravy planárně chirálních látek. Metoda založená na organokatalytické desymetrizaci byla publikována v prestižním časopise Nature Communications. Gratulujeme!
Prestižní Cenu Johna Maynarda Smithe získala Magdalena Bohutínská
Evropská společnost pro evoluční biologii každoročně uděluje Cenu Johna Maynarda Smithe vynikajícímu mladému evolučnímu biologovi. V letošním roce se laureátkou této prestižní ceny stala Mgr. Magdalena Bohutínská, Ph.D. z katedry botaniky, která je aktuálně stážistkou Marie Sklodowska-Curie Actions na Univerzitě v Bernu. Gratulujeme!
Děkanský sportovní den
Zveme všechny nadšené sportovce na Děkanský sportovní den, který se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024. Součástí této akce bude i noční orientační závod smíšených dvojic. Občerstvení zajištěno na Albertově v průběhu volejbalového turnaje a v areálu SCUK Hostivař v odpoledních a večerních hodinách. Těšíme se na vás!
Studentská konference OPTO2024
Lasery. Spektroskopie. Světlo. Optická vlákna. Něco ti tyhle pojmy říkají? Pak právě pro tebe je mezinárodní studentská konference OPTO2024, kterou organizuje MFF UK ve dnech 22.- 26. července 2024 v Praze. Již teď je registrováno přes 40 abstraktů z 9 zemí, uzávěrka přihlášek je 14. dubna!
Evoluce cikád zachovaná v jantaru
Hui Jiang, mladá paleontoložka z Číny, se věnuje výzkumu hmyzích fosilií uchovaných v jantaru. Během několikaměsíčního pobytu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy napsala zajímavý článek o evoluci cikád, který byl nedávno publikován v časopise Nature Communications. Co nám může několik jedinců zachovaných v jantaru říci o hmyzu, který většinu svého životního cyklu prožije skrytě pod zemí? A jak nám může evoluce cikád pomoci pochopit rozsáhlé změny v rostlinných společenstvech, které se odehrávaly ve spodní křídě?

Akce dokumentů