Předmět zkouška z cizího jazyka

Angličtina pro bakalářské studenty zapsané před rokem 2014, kteří mají zkoušku z AJ jako povinný předmět

• Jazyková úroveň zkoušky: B1 dle SERR (studenti oboru KATA volí mezi B1 nebo A2, tj. MS760ZK2, popisy úrovní)

• Zkoušený jazyk: Angličtina (studenti oborů GEKA, DG,DS a Učitelství těchto oborů volí mezi AJ a NJ)

• Pro úspěšné absolvování zkoušky se doporučuje docházka na předmět Cizí jazyk I a II

• Možnost uznání zkoušky na základě 85% úspěšnosti ve vstupním testu (MS760RT) nebo doložení zkoušky z jiné vysoké školy

• Délka zkoušky: 55 minut (45 minut test + 10 minut ústní část)

• Zápočet z testu je prerekvizitou pro ústní část zkoušky

• Výsledky testu jsou k dispozici v SIS nejpozději 3 dny po termínu

• O výsledku ústní části informuje bezprostředně zkoušející

• Výsledná známka zkoušky je průměrem výsledku z testu a ústní části

• Studenti mají nárok na 2 opravné termíny v písemné i ústní části (min. hranice složení obou částí 60%, resp. 40% u MS760ZK2)

• Student je povinen se u obou částí zkoušky prokázat studijním průkazem s fotografií a občanským průkazem

1. Zápočet – písemný test

a) Anglický jazyk

• Délka: 45 minut

• Test z obecné AJ úrovně B1 (příp. A2 pro studenty oboru KATA – MS760ZK2)

• Čtení – zaměřeno na porozumění textu

• Čtení s doplněním – zaměřeno na gramatiku a slovní zásobu

• Přepis vět - úkolem studenta je doplnit přepis dané věty, aniž by byl změněn význam

• Doporučená literatura pro zkoušku z B1: Pet Practice Plus 1 a 2, Barbara Thomas, Louise Hashemi, Longman

• Doporučená literatura pro zkoušku z A2: jakákoliv učebnice (obsahující i ukázkové testy) pro úroveň A2

• Písemná část zkoušky úrovně A2: stejný test s upravenou bodovou hranicí (tj. na 40 procent)

• Bodové hranice - úroveň B1:

• 27-30 - výborně

• 23-26 - velmi dobře

• 18-22 - dobře

• Bodové hranice - úroveň A2

• 25-30 - výborně

• 18-24 - velmi dobře

• 12-17 - dobře

b) Německý jazyk (jako alternativa studentům oborů GEKA, DG, DS a Uč těchto oborů)

• Test z obecné Nj (45 minut)

• Čtení – zaměřeno na porozumění textu

• Gramatika – gramatická cvičení

• termíny zkoušky se domlouvají individuálně, v případě zájmu o tuto variantu zkoušky prosím kontaktujte vedoucí oddělení jazyků Hanu Chudáčkovou (hana.chudackova@gmail.com)

2. Zkouška - ústní část

• Délka: 10 minut příprava + 10 minut zkouška

• Ústní část je zaměřená na odborný jazyk podle oboru studenta

• Student může skládat ústní zkoušku pouze po úspěšném absolvování písemného testu!

a) Zkouška jazykové úrovně B1 (MS760ZK):

• Student si vylosuje jeden z krátkých cizojazyčných odborných textů ze svého oboru

• Prokáže své řečové schopnosti a dovednosti dialogem s učitelem na téma vylosovaného textu (5 minut)

• Diskutuje se zkoušejícím o širším tématu týkajícím se jeho vědního oboru (5 minut)

• Ústní část zkoušky student skládá u zkoušejícího podle následujícího systému:

• Studenti, kteří v zimním semestru 2015/2016 chodili na prezenční výuku odborné angličtiny (předmět Cizí jazyk II odborný) skládají zkoušku u svého vyučujícího (týká se pouze studentů zapsaných na zkoušku MS760ZK)

• Všichni ostatní studenti mají mít zkoušejícího přiřazeného dle následujícího rozpisu:

• studenti geografických a demografických oborů, geologie a UBBM - Mark Sixsmith
      • studenti chemických oborů (vč. učitelských kombinací; s výjimkou těch studentů KATA, kteří mají v SIS zapsanou zkoušku A2 - MS760ZK2) - Kathryn Doehring
      • V akademickém roce 2015-16 se zkouška již netýká studentů oboru OŽP, kteří byli zapsáni v roce 2013/14 a později

• Pro úspěšné absolvování zkoušky doporučujeme načíst minimálně 100 stran odborného textu a navštěvovat jazykovou výuku

b) Zkouška jazykové úrovně A2 (MS760ZK2):

• Student si vylosuje jeden z krátkých (cca 150 slov) jednoduchých faktografických textů ze svého oboru. Během desetiminutové přípravy má k dispozici anglický výkladový slovník (viz níže uvedený slovník či obdobný slovník od jiného vydavatele). http://oald8.oxfordlearnersdictionaries.com/?cc=cz

• Prokáže porozumění textu (volný překlad textu do češtiny) a své řečové schopnosti (dialog s učitelem na téma vylosovaného textu)

• Student musí být schopen zareagovat na otázky týkající se textu, které mu zkoušející položí

• V druhé části zkoušky student diskutuje se zkoušejícím o širším tématu souvisejícím s tématem textu a týkajícím se jeho vědního oboru (cca 5 minut)

• Ústní část zkoušky se skládá výhradně u Hany Chudáčkové (bez ohledu na to, zda a ke komu jste chodili na předmět Cizí jazyk II - odborný)

• Pro úspěšné absolvování zkoušky doporučujeme načíst minimálně 100 stran odborného textu (dle oboru studenta) a navštěvovat jazykovou výuku, která umožní procvičení ústního projevu

Uznávání zkoušek z cizího jazyka

• Studenti, kteří dosáhli 85% úspěšnosti ve vstupním testu nebo mají již absolvovanou jazykovou zkoušku z jiné fakulty, mohou požádat o uznání zkoušky na základě žádosti doložené dokladem o vykonané zkoušce. Uznání zkoušky provádí vedoucí oddělení cizích jazyků potvrzením formuláře, který si stáhnete a vytisknete. Stáhněte si formulář všeobecné žádosti a do nadpisu Žádost připište:Žádost o uznání zkoušky z cizího jazyka.

• Na základě dotazů ohledně postupu uznávání zkoušky z cizího jazyka sdělujeme, že dle Studijního a zkušebního řádu UK (čl.16, odst. 17) může děkan uznat splnění kontroly studia předmětu pouze v případě, že student během posledních deseti let splnil obdobnou studijní povinnost na univerzitě nebo na jiné vysoké škole v České republice anebo v zahraničí (formulář žádosti o uznání již jednou splněných předmětů). Do nadpisu Žádost připište: Žádost o uznání zkoušky z cizího jazyka.

• Certifikáty získané z jazykových škol či jiných jazykových institucí na základě výše uvedeného znění zákona nemohou být uznány na úroveň vysokoškolské zkoušky - v tomto bodě oprava znění v Karolince 2009/2010, str. 90, třetí věta (doc. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc., proděkanka 30.12.2009).