E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníJak z internetového prohlížeče otevřít PDF soubor v Adobe Reader

Prohlížeče PDF integrované do webových prohlížečů (např. do Mozilla Firefox a Google Chrome) nepodporují práci s PDF dokumenty obsahujícími interaktivní formulář (XFA-based PDF) a mohou nesprávně zobrazovat i běžné PDF dokumenty. Řešením je otevírat PDF dokumenty v plnohodnotném PDF prohlížeči, tj. např. v Adobe Reader.

Jak na to ve Windows?

Nejprve se ujistěte se, že ve vašem počítači máte nainstalován bezplatný Adobe Reader. Nemáte-li, nainstalujte jej. Dále se ujistěte, že je tento program nastaven jako výchozí prohlížeč pro soubory typu PDF (spusťte Adobe Reader, v menu vyberte Úpravy -> Předvolby, v kategorii Všeobecné stiskněte tlačítko "Vybrat jako výchozí program pro PDF". Pozn.: Ve Windows 10 je potřeba dokončit nastavení výchozího programu přes ovládací panely, k dokončení nastavení se zobrazí nápověda).

Následně vypněte integrovaný prohlížeč PDF ve webovém prohlížeči a nastavte otevírání v Adobe Reader, viz podrobné návody níže. Nebo si PDF soubor, při zobrazení v integrovaném prohlížeči PDF, uložte do PDF souboru (menu -> Uložit stránku) a po té jej otevřete z Adobe Reader.

Podrobný návod k nastavení automatického otevírání PDF souborů v Adobe Reader

  • pro webový prohlížeč Firefox

1. Ve Firefoxu přejděte do nastavení pro aplikace: about:preferences#applications
2. Pro "Přenositelný formát dokumentu (PDF)" navolte "Použít Adobe Acrobat Reader DC (výchozí)".

 

  • pro webový prohlížeč Chrome

1. V Chrome přejděte do nastavavení zobrazování dokumentů PDF: chrome://settings/content/pdfDocuments a zapněte volbu Otevřít soubory PDF pomocí jiné aplikace. Od této chvíle se Chrome nebude pokoušet zobrazovat PDF dokument, namísto toho jej bude ukládat do souboru pro otevření v Adobe Reader.

2. Pro zautomatizování otevírání právě uloženého PDF klikněte, v liště stahování Chrome, na šipku u uloženého PDF souboru a vyberte "Vždy otevřít v aplikaci Adobe Reader", viz obrázek níže.

 

 

Jak na to v Mac OS?

Nejprve se ujistěte se, že ve vašem počítači máte nainstalován bezplatný Adobe Reader. Nemáte-li, nainstalujte jej.

Pro nastavení Adobe Readeru jako výchozího prohlížeče PDF dokumentů uložených v počítači (namísto Apple's Preview) v MAC OS postupujte dle tohoto návodu.

Pro zobrazení PDF v internetovém prohlížeči Safari pomocí Adobe Reader pluginu (namísto zobrazení pomocí Apple's Preview) postupujte dle tohoto návodu.

 

 

 

Poslední úprava: 13.7.2017

 

Akce dokumentů