54. Fluorescenční noc – s tématem Světlo

Fluorescenční noc, fakultní spolek popularizující biologii mezi středoškoláky, stihla jedno své tradiční víkendové soustředění ještě před podzimním lockdownem. Jak probíhalo?

Po karanténní a prázdninové estivaci se nejen žáci vracejí do svých lavic, ale ožívá i klasická prezenční Fluorescenční noc. Hned první zářijový víkend (4. až 6. 9. 2020) se v prostorách Přírodovědecké fakulty UK sešla tlupa biologických nadšenců ze středních, základních i vysokých škol. Tentokrát bylo k osvětě a osvícení přítomných zvoleno téma Světlo. Jakým mechanismem vnímáme světlo, jak se střídání světla a tmy promítá v biorytmech organismů, jak může hmyz využívat světlo a jak jej produkuje, ale i jaké adaptace fungují naopak v podmínkách beze světla – to všechno jsme si mohli vyslechnout na pátečních a nedělních přednáškách.

Sobotní exkurze vedla na Oblík v Českém středohoří, po cestě i na vrcholu jsme pozorovali množství organismů a přírodních fenoménů – od cvrčivce révového přes mravenčí námluvy až po krajinnou morfologii blízkého okolí. Po návratu na fakultu jsme sytili své fotoreceptory krásnými záběry tasmánské fauny a u toho si vyslechli mnohé zážitky se zákulisí přímo od jednoho z fotografů, Ondry Pelánka. Večery a nemalou část nocí vyplnilo jako obvykle přírodovědné bádání nejen pod fluorescenčními mikroskopy, diskuse a zpěv.

Seznam přednášek:

Přednášející

Lukáš Faltejsek

Troglobiontní organismy

Pavel Němec

Fotorecepce

Ondřej Pelánek

Tasmánie

Lukáš Fiedler

Biorytmy

Michael Mikát

Světlo a hmyz

Determinace organismů v terénu.

Přednáška Míši Mikáta

Publikováno: Středa 09.12.2020 09:20