23. letní biologické soustředění Arachne

Spolek Arachne se základnou na biologické sekci se snaží propagovat přírodní vědy mezi středoškoláky, třeba skrz tradiční letní soustředění.

23. letní soustředění Arachne probíhalo od 25. července do 8. srpna 2020 v obci Oucmanice, nedaleko Ústí nad Orlicí. 35 účastníků–středkoškoláků bylo ubytováno v ekocentru Paleta, do kterého Arachne zavítalo již podruhé. Početný organizační tým pocházel především z řad studentů biologie PřF, doplnili nás však i studenti jiných fakult a univerzit v Praze.

Program byl velmi pestrý, skládal se ze mnoha zajímavých přednášek, prezentovaných převážně odborníky z PřF UK. Od tandemu přednášek o molekulární biologii, přes soudní lékařství, chronobiologii či parazitologii, až k tématům, která nebyla čistě biologická. Příkladem budiž cestovatelská přednáška Do Íránu na kole. Teorie je však bez praxe nekompletní, proto jsme zařadili i několikero praktických bloků, např. biochemické laborky, determinační praktikum pavoukovců a dvě terénní vycházky.

Součástí odborného programu byly, tak jako každý rok, vědecké projekty, na kterých všichni účastníci dostali příležitost vyzkoušet si výzkumnou práci na vlastní kůži. Výsledky těchto projektů účastníci prezentovali na závěrečné konferenci. Namátkou vyberme například: Izolace proteinů z mléka, analýza únikových reakcí hmyzu či srovnávání diverzity mechorostů v různých biotopech.

Odborný program doplňujeme bohatým programem mimoodborným, ve všech denních i nočních dobách – hry strategické, sportovní i oddechové byly letos laděny do kosmického tématu. Nechyběl ani táborák s kytarami nebo bahenní lázně.

Věříme, že jsme dokázali připravit jedinečných 14 dní – důkazem může být fakt, že někteří z účastníků právě nastupují na naši fakultu do prvního ročníku.

Markéta na praktiku determinace savčích lebek.

Laboratorní cvičení z biochemie.

Závěrečná konference a prezentování výsledků výzkumu.

Publikováno: Středa 14.10.2020 17:05