Zápis z řádného zasedání Akademického senátu PřF UK dne 22. 10. 2015

Akreditace doktorských SP, Nájemní smlouva s Revmatologickým ústavem, Návrh na zakoupení areálu Běstvina, Volby do AS UK, Informace o projektu Biocev, Různé

Zápis byl v níže uvedeném znění schválen na zasedání ASF dne 19. listopadu 2015.

Přítomni: dle prezenční listiny
Omluveni:
Hosté:

Navržený program zasedání

3. Kontrola a schválení zápisu ze zasedání 22. 9. 2015
  4. Akreditace doktorských SP
  6. Návrh na zakoupení areálu Běstvina
  7. Volby do AS UK
  8. Informace o projektu Biocev
  9. Různé

1. Schválení zapisovatele

ASF schvaluje Krylova jako zapisovatele.

Hlasování: 17/0/0

2. Schválení programu zasedání

Kuthan navrhuje schválení zápisu z minulého zasedání ASF na příští setkání,  protože není dosud připravená finální verze. Hurný navrhuje zařadit bod "Informovanost senátu a fungování předsednictva ASF" za nynější bod 5) Nájemní smlouva s Revmatologickým ústavem

Nový program zasedání:

3. Akreditace doktorských SP
  4. Výklad pravidel pro organizaci studia
  6. Informovanost senátu a fungování předsednictva ASF
  7. Návrh na zakoupení areálu Běstvina
  8. Volby do AS UK
  9. Informace o projektu Biocev
  10. Různé

Návrh usnesení: ASF schvaluje program zasedání.

Hlasování: 16/0/2

3. Akreditace doktorských SP

Martínková seznámila ASF s informací o akreditacích doktorských studijních programů Mikrobiologie a Parazitologie.

Návrh usnesení: Akademický senát souhlasí s prodloužením akreditace doktorského studijního programu P1510 Mikrobiologie pro 1. LF a 2. LF na dobu platnosti akreditace pro PřF.

4. Výklad pravidel pro organizaci studia

Studijní proděkanka seznámila ASF s projednávaným bodem. Hurný tlumočil souhlasné stanovisko studijní a legislativní komise s návrhy usnesení.

Návrh usnesení: ASF se usnesl na výkladu Čl. 17, odst. 4, části “Forma všech kontrol studia předmětu při druhém opravném termínu opakovaného zápisu je ústní nebo kombinovaná. Výsledky jsou hodnoceny komisí, kterou určí vedoucí příslušné katedry nebo ústavu.” a to tak, že povinnost ústní nebo kombinované formy a hodnocení výsledků komisi se vztahuje i na formu kontroly zápočet.

Hlasování 18/0/0

Návrh usnesení: ASF se usnesl na výkladu Přílohy 1 Pravidel pro organizaci studia na PřF UK části „U níže uvedených oborů platí, že první částí SZZK je vždy obhajoba závěrečné práce a pořadí dalších částí není stanoveno“ a to tak, že pořadím je současně stanoven vždy prerekvizitní vztah mezi jednotlivými částmi SZZk.

5. Nájemní smlouva s Revmatologickým ústavem

Děkan fakulty seznámil ASF se situací kolem nájemní smlouvy s Revmatologickým ústavem v návaznosti na výstavbu Kampusu Albertov.

Návrh usnesení: ASF vyjadřuje souhlas se záměrem uzavřít nájemní smlouvu s Revmatologickým ústavem na pozemky parc. č. 1412, 1416,1413/1 a 1413/2 v k.ú. Nové Město, Praha.

6. Informovanost senátu a fungování předsednictva ASF

Hurný apeloval na předsedu ASF, aby všechna odchozí stanoviska senátu byla dostupná všem senátorům a nerozhodoval pouze předseda a taktéž informace z ASUK byla k dispozici všem senátorům. Dále pak kritizoval pozdní dodávání zápisu k projednání na ASF.

Kříž navrhl usnesení:

ASF stanovuje jako svoji oficiální komunikační adresu senat@natur.cuni.cz

Hlasování: 19/0/0

7.  Návrh na zakoupení areálu Běstvina

Gaš podpořil návrh zakoupení areálu Běstvina. V současné době je areál ve špatném stavu, ale do budoucna by bylo možné možné provést rekonstrukci financovanou z operačních programů. Kotek seznámil ASF s vytížeností a současnými náklady areálu Běstvina. Kotek je přesvědčený o rentabilitě areálu po rekonstrukci. Rekonstrukce by měla stát 25 -  30 mil Kč a byla by hrazena z operačních programů s tím, že spoluúčast fakulty by činila 5%. Perlín ostře nesouhlasil s nákupem areálu Běstvina a bojí se velkých provozních nákladů na areál, který nesouvisí s hlavní činností fakulty. Dále pak apeloval na ostatní senátory aby hlasovali proti návrhu.  Vinkler se zeptal na vytíženosti ostatních podobných zařízení. Krylov zdůraznil nutnost vlastnictví areálu pro získání finančních prostředků z operačních programů.  Zima zdůraznil vzdělávací aspekt fakulty a návrh zakoupení areálu podpořil. Teplý se obává toho,  že není zaručené, že bude v areálu Běstvina provozována biologická či chemická olympiáda i v budoucnosti. Matějka by podpořil návrh v případě,  že se bude jednat o fakultní a nikoliv o celouniverzitní zařízení. Hudeček by rád viděl hlubší rozvahu nákladů. Perlín znovu zopakoval své negativní stanovisko a navrhl usnesení:

ASF považuje zakoupení areálu Běstvina za významné pro rozvoj PřF UK. Proto žádá děkana PřF aby jednal s vedením UK o možnosti odkupu areálu Běstvina univerzitou. PřF UK je připravena poskytnout maximální odbornou součinnost.

Hlasování: 7/9/4

Děkan fakulty Gaš oznámil, že o této možnosti již jednal s vedením UK s tím, že rektor Zima doporučil odkup areálu Přírodovědeckou fakultou.

Návrh usnesení: ASF vyjadřuje souhlas se záměrem PřF UK zakoupit areál Běstvina.

Hlasování: 12/1/7

8.  Volby do AS UK

Kuthan informoval o tom, že počátkem příštího roku končí mandáty fakultních senátorů v AS UK a je potřeba uspořádat volby do AS UK.

Návrh usnesení: ASF schvaluje dílčí volební komisi pro volby do AS UK ve složení: Martin Kuthan, Jiří Hudeček, Jan Kretschmer, Vojtěch Havlíček.

Hlasování: 17/0/1

Návrh usnesení: ASF navrhuje termín voleb do AS UK ve dnech 25. a 26. 11. 2015.

Hlasování: 18/0/0

Návrh usnesení: ASF navrhuje elektronickou formu volby.

9.  Informace o projektu Biocev

Profesor Tachezy informoval ASF o dokončování výstavby Biocevu.

Návrh usnesení: ASF bere na vědomí informace o projektu Biocev.

10. Různé

Děkan pozval senátory na neformální setkání plánované na středu 4.11.2015 od 16:00 v místnosti děkana.

Zapsal Vladimír Krylov 22.10.2015
Ověřil Martin Kuthan

Přijatá usnesení

Schválená usnesení ze zasedání Akademického senátu PřF UK dne 22. 10. 2015