Zvířecí láska Téma | 5.5.2017 | Rubrika: Téma | Strana: 6

Květen je sice lásky čas, ale rozmnožování v přírodě není zrovna pohádka máje. Čekejte výstřední rituály, dráždivé feromony, maratony orgií, sexuální kanibalismus, prostituci i zabíjení mláďat. Zvířata ale svědomí nehryže a příroda jejich zločiny z vášně nesoudí. Přesto s nimi máme společného víc, než by se mohlo zdát. Zoolog doc. RNDr. PAVEL STOPKA, Ph. D., (48), který se pět let na univerzitě v Oxfordu zabýval evolucí chování savců a nyní působí na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, vysvětluje, že i zvířata umírají touhou (a to doslova), líbají se, dávají dary, žárlí, zahýbají a trestají nevěru. „Za nejobskurnější ale považuji lidské námluvy. Na to, jak jsme promiskuitní, jsou dost utahané, zdlouhavé,“ říká Stopka, který pracuje v Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd Univerzity Karlovy ve Vestci.

(...)

Publikováno: Pondělí 08.05.2017 12:00