Zvířata se také podvádějí|Magazín Víkend DNES | 31.3.2018 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 12

I zvířata se k sobě umějí chovat ošklivě. Závidí si, lžou, šikanují se. Někdy nám jsou až překvapivě podobná, říká SOCIOBIOLOG DANIEL FRYNTA.

(...)

DANIEL FRYNTA (54) Etolog a sociobiolog, působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy na katedře zoologie. Autor padesáti vědeckých publikací. Jeho otcem byl překladatel a básník Emanuel Frynta. ZVÍŘECÍ BÁSNĚ EMANUELA FRYNTY Vrabčáci Vrabčáci byli zvědaví, co všechno o nich věda ví – i letěli to vyzvědět až do Akademie věd. A od té doby věda ví, že vrabčáci jsou zvědaví. Červotoč Mluvil jsem tuhle s červotočem, jenže už nevím přesně o čem a taky přesně nevím proč a jestli to byl červotoč. Kráva Holub se točí na báni, neboť má k tomu nadání; docela klidně se tam vrtí jakoby nic, a s jakou chutí! Lítá si, vrká na střeše, a ještě nosí depeše. Kráva se dívá na holuba – závistí se jí třese huba. To si tak ale někdo žije! Vrká si – jaká poezie! Já jsem to měla doma říci a vyučit se holubicí. Co mám teď na tom světě? Nic. Jen ty dva rohy u čela. A nadechla se z plných plic a bučela a bučela. Zvířata mohou být zdatnými podvodníky. Pokud je v přírodě nějaký vzorec chování výhodný, pak ho dřív nebo později někdo objeví.

Publikováno: Středa 04.04.2018 16:40

Kategorie: