Zemřel významný entomolog Václav Skuhravý

|ekolist.cz | 5.4.2018

Václav Skuhravý se narodil 1. dubna 1928 v Kadově u Blatné. Během války v Příbrami chodil na gymnázium. Poté vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, kde získal v roce 1951 doktorát přírodních věd. Od téhož roku byl asistentem profesora Julia Komárka v Ústavu všeobecné a pokusné zoologie UK, kde začínal svoji vědeckou dráhu. V roce 1954 spoluzakládal Entomologickou laboratoř Československé akademie věd (ČSAV) a rovněž, v roce 1962, stál u zrodu Entomologického ústavu ČSAV (později Akademie věd ČR). V Entomologickém ústavu vybudoval a řadu let vedl ekologické oddělení. Entomologický ústav Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích je vědecká instituce zaměřená na výzkum hmyzu (např. hmyzí škůdci, hmyzí druhy využívané k monitoringu životního prostředí aj.).

(...)

ceskobudejovicky.denik.cz | 5.4.2018 | Rubrika: Moje Českobudějovicko

Odešel vynikající entomolog a skvělý člověk Václav Skuhravý

České Budějovice - Zdá se až neuvěřitelnou ironií osudu, že pan doktor Václav Skuhravý, dlouholetý vědecký pracovník Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR, navždy odešel o letošní velikonoční neděli 1. dubna 2018 právě v den svých devadesátých narozenin.

"RNDr. Václav Skuhravý, CSc, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a svou vědeckou dráhu začínal jako žák profesora Julia Komárka, jehož asistentem byl od roku 1951. V roce 1954 spoluzakládal Entomologickou laboratoř Československé akademie věd (ČSAV) a rovněž, v roce 1962, stál u zrodu Entomologického ústavu ČSAV (později Akademie věd ČR). Vědeckým pracovníkem ústavu byl až do roku 2004, tedy celých 50 let, a ve výzkumu hmyzu pokračoval i dále v penzi.

(...)

Publikováno: Pondělí 09.04.2018 10:45