Zemřel profesor Zdeněk Neubauer - různá média

Zemřel přední český filosof a biolog
Zdeněk Neubauer. Bylo mu 74 let

•

PRAHA V úterý odešel přední český filosof a biolog Zdeněk Neubauer. Bylo mu 74 let. Od roku 1990 přednášel na Katedře filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK, v letech 1990 až 1996 byl vedoucím katedry. V roce 1991 se stal docentem obecné biologie, v roce 1992 pak profesorem; obě řízení absolvoval na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Zdroj:http://www.lidovky.cz/zemrel-predni-cesky-filosof-a-biolog-zdenek-neubauer-bylo-mu-74-let-p9n-/lide.aspx?c=A160706_142902_lide_gib

Zemřel Zdeněk NeubauerRespekt | 11.7.2016 | Rubrika: Fokus agenda | Strana: 25 | Téma: Přírodovědecká fakulta

Ve věku 74 let zemřel biolog a filozof Zdeněk Neubauer. Ve svých knihách a esejích se však zabýval i řadou dalších oborů, od genetiky po jazykovědu. Jeho vědeckou kariéru přerušila normalizace, na akademickou půdu se vrátil po revoluci. NaPřírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy založil a pak řadu let vedl katedru filozofie a dějin přírodních věd.

Nobelista, který pojmenoval holocaustTýden | 11.7.2016 | Rubrika: Nekrology | Strana: 97 | Autor: -vop- | Téma: Přírodovědecká fakulta

***

Zdeněk Neubauer (74) Český biolog, filozof a přítel prezidenta Václava Havla. Věnoval se mikrobiologii, genetice, fyzice, filozofii i jazykovědě. Koncem 60. let působil v mezinárodní laboratoři pro genetiku a biofyziku v Neapoli, jeho vědeckou kariéru přerušila ale normalizace. Na Univerzitu Karlovu se vrátil po listopadu 1989, o rok později založil na Přírodovědecké fakultě katedru filozofie a dějin přírodních věd. Zemřel 5. července.

Ze zajetí těla vysvobozenPrávo | 14.7.2016 | Rubrika: Příloha - Salon | Strana: 4 | Autor: Zdeněk Pinc | Téma: Přírodovědecká fakulta

Zdeňka Neubauera jsem znal půl století. Poprvé jsem ho uviděl někdy v polovině šedesátých let na FF UK. Tehdy jsem nevěděl, že je to právě promovaný biolog, pro nás studenty vyšších ročníků filosofie to byl cizorodý element, působil staře, už tehdy nosil šedivou mikinu a přes ni pončo neurčité barvy, měl málo vlasů a na prváka se poněkud nepatřičně ustavičně zapojoval do výuky, ptal se a diskutoval, citoval la -tinsky, francouzsky i německy a s nikým ze studentů se nevybavoval. Jeho nadšený pohled se upíral neustále kamsi mimo tento svět.

(...)

Publikováno: Pondělí 11.07.2016 14:30