Zemědělství vytváří zelené pouště|21. Století | 19.10.2018 | Rubrika: Panorama / věda | Strana: 26

ZABIJÁCI POLNÍCH PTÁKŮ

Ze studie České společnosti ornitologické vyplývá, že od vstupu Česka do Evropské unie ubývají tuzemští polní ptáci rychleji. Podle vědců je evidentní, že společná zemědělská politika a nastavení zemědělských dotací vyžadují zásadní změny.
Analýza jasně ukázala, že se po vstupu do Evropské unie o čtvrtinu zvýšily hektarové výnosy (konkrétně o 19 - 29 % v závislosti na konkrétní plodině). "Zároveň razantně, zhruba o 30 %, poklesla početnost populací ptáků zemědělské krajiny," vysvětluje hlavní autor studie, docent Jiří Reif z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Zmíněné zhoršení situace je navíc patrné jen u polních ptáků, u lesních druhů žádnou takovou změnu ornitologové nepozorují. Společná zemědělská politika a špatné nastavení dotací jsou tedy opravdu hlavní příčinou, proč z našich polí vzniká zelená poušť. Je tomu tak i přesto, že dotační programy obsahují nástroje na ozelenění a k přírodě šetrné hospodaření - ty jsou ale v menšině a nestačí vykompenzovat škody vzniklé dotováním produkce.

Publikováno: Úterý 23.10.2018 15:40

Kategorie: