Zase se bude mluvit samopalem|Téma | 15.2.2019 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 26

Vystudoval sice biologii a přednáší dokonce na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity, přesto je prof. RNDr. STANISLAV KOMÁREK (60) považován spíše za filozofa. Autor dvou desítek odborných knih a tří románů totiž rád zkoumá vztahy mezi přírodou a společností. Jeden z jeho titulů nese název Evropa na rozcestí. „Původně se to mělo jmenovat Evropa na scestí,“ netají se svojí skepsí ohledně směřování západní civilizace, „ale chtěl jsem tomu dát trochu optimističtější nádech.“

* V jednom ze svých esejů popisujete, že Evropané jsou stále více ateističtí. Dá se říct, že Češi v tomhle ohledu hráli prim a teď nás ostatní dotahují na čele pelotonu?

Češi nejsou ani tak bezbožníci, jsou spíše kacíři či hledači. Jsou sice neorganizovaní, ale o to více zanícení. Řekněme si, že ezoterismus rozličných podob je svého druhu náboženství. A ten v Čechách vždy velmi letěl. Ono se nemusíme bavit jen o ezoterismu. Třeba takový komunismus byl jednoznačně formou jakéhosi sekulárního náboženství (sekulární znamená světský ve smyslu protikladu ke všemu nadpozemskému a náboženskému, pozn. red.). Jako náboženské lze v podstatě označit jakékoli přesvědčení, které není bezprostředně měřitelné a ověřitelné. Je jedno, jestli mluvíme o převtělování, zmrtvýchvstání, nebo konečném vítězství dělnické třídy.

(...)

Stanislav Komárek je biolog, filozof a spisovatel, profesor oboru Filozofie a dějiny přírodních věd na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Autor inspirativních, provokativních a velice originálních tezí získal v roce 2006 Cenu Toma Stopparda za esejistiku (na snímku křest knihy Ochlupení bližní). „Žijeme v době inflace slova,“ říká, „a já na tom participuji. Každý rok vydávám jednu nebo dvě knihy, samozřejmě ovšem vím, že skutečný mudrc mlčí a žije skryt.“

Publikováno: Úterý 26.02.2019 11:10

Kategorie: