Zánik biodiverzity společně s klimatickou změnou zásadně ovlivní život na Zemi, tak jak ho známe, shodují se vědci z celého světa|iHNed.cz | 12.5.2019

(...)

IPBES ale už dříve vydal zprávu o tom, že celosvětově ubývá opylovačů. "Potřebujeme hmyz, aby opyloval plodiny. Když nebude, plodiny nemohou plodit," vysvětluje Kindlmann. "Aby došlo k úspěšnému opylení, opylovač musí být v pravou dobu na pravém místě. Když přijde globální oteplení, každý druh na něj může reagovat jinak," dodává český  vědec. Květina totiž může například vykvést dříve a tím pádem se s opylovačem nesynchronizují, žádný totiž ještě nebude vzhůru. A až se probudí, už nic nepokvete.
"Měla by se vyčlenit plocha, která nebude sloužit velkoplošnému průmyslovému zemědělství," navrhl řešení úbytku hmyzu již dříve i český biolog David Storch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Upozornil, že je potřeba obnovit krajiny bez pesticidů a plochy s drobným porostem. "Právě úbytek takových ploch způsobuje vymizení hmyzu." Pro ten je ideální ustupující tradiční zemědělství, které přirozeně udržuje právě takové krajiny.

(...)

Publikováno: Pátek 24.05.2019 14:00