Žahavé medúzy u pobřeží Austrálie ČRO Radiožurnál | 2.1.2017 | 12:08 | Pořad: Ozvěny dne - publicistika

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
--------------------
My ve střední Evropě zažíváme mrazivý novoroční čas, ale na druhé straně zeměkoule vrcholí léto, čas koupání a vůbec mořských radovánek. Tuhle radost ale Australanům a všem, kteří míří na tamní proslulé pláže, můžou zkalit živočichové malí jako nehet u palce. Nejjedovatější tvorové planety. Medúzy zvané čtyhranky se údajně kvůli globálnímu oteplování stěhují na jih. A brzy by mohly být u Slunečného pobřeží v Queenslandu. Některé už dorazily. V posledních dnech loňského roku skončili kvůli požahání medúzou v nemocnici 4 lidé. U telefonu je Adam Petrusek z katedry ekologie Přírodovědecké fakultyUniverzity Karlovy. Dobrý den.

Adam PETRUSEK, profesor, katedra ekologie Přírodovědecké fakulty UK
--------------------