Za koníčka jsem se styděla|Mladá fronta DNES | 21.6.2018 | Rubrika: Střední Čechy | Strana: 21

Studentka kutnohorského gymnázia přivezla z Evropské fyzikální olympiády v Rusku bronz

KUTNÁ HORA Pětičlenný tým středoškolských studentů z České republiky odjel na Evropskou fyzikální olympiádu koncem května vůbec poprvé, protože při loňském prvním ročníku nesehnala Jednota českých matematiků a fyziků dost peněz na výpravu. Zpět se vrátili s úspěchem, přivezli bronzovou medaili. V konkurenci 115 soutěžících z 23 států získala cenný kov osmnáctiletá Kateřina Rosická z Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře. „Je to pro mě dosud největší úspěch. Účastnila jsem se vždycky jen olympiád na republikové úrovni, tohle byla moje první mezinárodní soutěž a hned úspěšná,“ říká Kateřina.

(...)

* Zadání úloh jste dostávali v anglickém jazyce?

Původní zadání bylo v angličtině, ale měli jsme s sebou profesora z Přírodovědecké fakulty Univerzity v Hradci Králové Filipa Studničku, který nám dělal vedoucího a překládal nám zadání do češtiny. To bylo fajn. Myslím, že bych se v angličtině zasekla a nerozuměla zadání. Na konci olympiády byly moderace, což znamená, že nám dali opravená řešení a my jsme je porovnali se vzorovým výsledkem. Výpočty jsou sice ve všech jazycích stejné, ale spoustu věcí jsme psali v češtině, takže ti, kteří práce opravovali, tomu leckdy nerozuměli. Na základě porovnání a analýzy jsme pak mohli namítat, že máme úlohu vyřešenou správně. I já jsem šla diskutovat a povedlo se mi dodatečně získat body, které mi původně nedali, ale měla jsem na ně nárok.

(...)

Publikováno: Čtvrtek 21.06.2018 12:15